جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان برگزار شد؛

ثبت نیمی از انبارهای استان خراسان رضوی در سامانه جامع انبارها

اقتصاد پنهان- با حضور استاندار خراسان رضوی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری، دبیر کمیسیون استان و مدیران سایر دستگاههای اجرائی، جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان برگزار شد.

به گزارش اقتصاد پنهان، علی رضا رشیدیان  در این جلسه با اشاره به ثبت نیمی از انبارهای استان خراسان رضوی در سامانه جامع انبارها گفت: دستگاه های دولتی نیز که تا کنون به این امر اقدام نکرده اند سریع تر این امر را به انجام رسانند تا نظارت بر ورود و خروج کالا به درستی انجام شود.
وی با بیان این که تا کنون اطلاعات حدود نیمی از 50 هزار انبار پیش بینی شده در استان در سامانه مربوطه ثبت شده است، تحقق این مهم را گامی موثر در راستای مبارزه با قاچاق کالا دانست .
استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: این نظارت ها  با هدف اشراف کامل بر ورود و خروج کالا و کاهش برخوردهای فیزیکی و سلبی با رویکرد پیشگیرانه و احساس آرامش در سطح بازار، صورت می گیرد.
رشیدیان خاطر نشان کرد: برای مبارزه همه جانبه با قاچاق کالا، اشراف بر مبادی، معابر، ورودی و انبارها از اهمیت ویژه ای برخوردار است که تا کنون هم روند خوبی داشته است .
وی با بیان اینکه مبارز با قاچاق کالا در استان به صورت قاطع و جدی دنبال می شود، افزود: این اقدام به نوعی جنگ در عرصه اقتصاد و حمایت از تولید و کارگر و تاکید بر اجرای میثاق داخلی یعنی قانون است و همه باید بدان عمل کنیم .
استاندار خراسان رضوی با تاکید بر ضرورت جهت گیری برخورد و مقابله از عوامل خرد به دانه درشت ها و عوامل و باندهای اصلی اظهار کرد: گزارش ها در سطح استان نیز  بیانگر حرکت در این راستا است.
رشیدیان افزود: مبارزه با ورود و عرضه کالاهای بی کیفیت به ویژه دارویی و آرایشی، بهداشتی باید به صورت قاطع، سریع و موثر دنبال شود زیرا قاچاق این اقلام به صورت مستقیم به سلامت مردم  بر می گردد و باید با حساسیت بالایی نسبت به این امر برخورد گردد .
استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: در کنار اقدامات نظارتی و برخورد با ورود این گونه اقلام؛ باید در حوزه آموزش و اطلاع رسانی نیز به صورت جدی تر ورود کرد .
وی گفت: کشفیات لوازم آرایشی قاچاق از ابتدای امسال تاکنون حدود 90 میلیارد ریال بوده  که در کنار اقدامات نظارتی و برخورد با ورود این گونه اقلام، باید در حوزه آموزش و اطلاع رسانی نیز به صورت جدی تر ورود کرد.
رشیدیان عنوان کرد:  در این حوزه نه فقط  دانشگاه علوم پزشکی مشهد بلکه سبزوار، تربت حیدریه، نیشابور و گناباد هم باید با جدیت به موضوع ورود کرده و اقدامات در سطح استان به صورت هماهنگ دنبال شود.
وی در ادامه با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی و نقش مهم آن در کاهش قاچاق کالا، افزود: فرهنگ سازی در  میان مردم برای عدم استفاده از این قبیل کالاها و تبدیل آن به فرهنگ عمومی، یکی از موثرترین راهکارها است .
استاندار خراسان رضوی، طرح برخورد با گوشی تلفن همراه قاچاق رجیستری را هم اقدامی بسیار ارزشمند در این حوزه خواند و گفت: باید ورود این اقلام ،کانال های رسمی و قانونی خود را بیاید .
رشیدیان با بیان اینکه علت بروز تخلف در برخی حوزه ها، تامین نشدن راهکارهای قانونی برای دسترسی به آن کالا یا خدمات است، اظهار کرد: باید ظرفیت های قانونی به گونه ای تعریف شود که زمینه تخلف و قاچاق فراهم نگردد.
وی در ادامه برای اقدام موثر در حوزه قاچاق بر ضرورت برقراری ارتباط و اتصال بانک های اطلاعاتی مختلف اعم از اقتصاد دارایی و گمرک، امور مالیاتی و بانک ها تاکید و عنوان کرد: اتصال و برقراری این ارتباط می تواند به هماهنگی و برخوردهای موثرتر بیانجامد.
استاندار خراسان رضوی با قدردانی از همکاری دستگاه قضایی در این حوزه، گفت: هر چه قوای مختلف اعم از قضایی، اجرایی و مقننه تعامل، همکاری و درک متقابل بیشتری داشته باشند نفع آن به طور گسترده تر عاید کشور می شود.
استاندار خراسان رضوی در ادامه با اشاره به وجود چهار مرز رسمی و قانونی در استان از نبود باجه های ارزی در مرزهای رسمی انتقاد کرد و گفت: باید این موضوع بین گمرک و بانک حل و تعیین تکلیف شده و این باجه ها به سرعت شکل گیرد .
رشیدیان با بیان اینکه باید خدمات مناسب و مطلوب در این چهار مرز رسمی به مسافران و گردشگران ارائه شود، بر ضرورت ساماندهی این خدمات تاکید کرد .
سید جواد حسینی معاون استاندار نیز در این جلسه رویکرد مبارزه  را تمرکز بر دانه درشت ها دانست و اظهار داشت: به رغم کاهش پرونده ها ارزش ریالی کشفیات رشد داشته است و افزایش بازرسی ها را در دستور کار قرار داده ایم به عنوان مثال 16 هزار و 322 بازرسی درده ماهه سال 96 با 31% رشد نسبت به سال گذشته فقط توسط سازمان صنعت، معدن وتجارت اتفاق افتاده است .
وی افزود: نکته مهم دیگر اینکه مبارزه باید در محدوده حوزه عرضه و تقاضا صورت گیرد لذا در این خصوص اطلاع رسانی، فرهنگ سازی و آموزش را پیگیری می کنیم. برگزاری کلاسهای آموزشی اصناف در 2 شهرستان، برگزاری جشنواره تولید ملی فردای روشن، برگزاری کلاسهای آموزشی برای تولیدکنندگان مصنوعات فلزی گران بها و واردکنندگان ماشین آلات و مواد اولیه مصنوعات در این راستا برنامه ریزی شده است .
معاون استاندار با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در برخی حوزه ها از موفقیت چشمگیری برخوردار بوده است اظهار داشت: از جمله موفقیات کشف 700 کیلوگرم مصنوعات نقره و انهدام چهار باند مهم در این خصوص باعث شده است رونق تولید داخلی توسط تولیدگران استان خراسان را شاهد باشیم .
وی افزود: از جمله رویکردهای مهم دیگر ساماندهی واحدهای عرضه کننده پوشاک برنددر استان در راستای طرح تولید 20 درصدی از میزان فروش در داخل کشور بوده است .
وی تصریح کرد: کاهش 60 درصد قاچاق سوخت از استان با تأمین نیاز سوخت افغانستان از طریق سهمیه فروش سوخت مرزنشینان و جایگاه های خرده فروشی سوخت نیز از دیگر رویکردها در زمین کاهش قاچاق سوخت می باشد .
محمد ابراهیم افشاری دبیر کمیسیون استان در ابتدای این جلسه در خصوص عملکرد و رویکرد این کمیسیون در 10 ماهه اخیر گفت : عزم ما برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز جدی است و با همین رویکرد رقم 25 میلیارد دلاری قاچاق کالا و ارز به نصف کاهش یافته است .
وی افزود: در این راستا در استان خراسان رضوی هم در طول 10 ماهه سال جاری 260 جلسه برگزار و تعداد جلسات با 9درصد و مصوبات با 7درصد رشد همراه بوده است .
وی تصریح کرد: با تکیه بر همین رویکرد در 10 ماهه امسال ارزش  کشفیات با رقم 1552 میلیارد ریال 22درصد افزایش  داشته است و 36 باند قاچاق کالا وارز  با رشد16 درصد نسبت به سال گذشته منهدم شده اند .