رشد ۱۶۰درصدی واردات موبایل بعد از رجیستری

اقتصاد پنهان- مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ارائه آمار رسمی از رشد واردات تلفن همراه به کشور، سه دلیل اصلی گرانی بازار را اعلام کرد.

به گزارش اقتصاد پنهان، حمیدرضا دهقانی‌نیا در نشست خبری رجیستری با تأکید بر پروسه استعلام اصالت گوشی تلفن همراه و ثبت شناسه (IMEI) در سامانه گمرک اظهار کرد: مردم از طریق شماره پیامکی 7777 یا کد دستوری *7777# نسبت به اصالت گوشی و همچنین ثبت شناسه آن برای گوشی‌هایی که ثبت نشده‌اند اقدام کنند.
مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز خاطرنشان کرد: مردم هنگام خرید گوشی حتماً خودشان از این سامانه استفاده کنند و علی‌رغم تمامی فعالان امین بازار موبایل، اما ممکن است عده‌ای هم کلاهبردار باشند و به‌ظاهر استعلام را انجام دهند اما وقتی با پیام قاچاق بودن محصول مواجه می‌شوند، آن را پاک کرده و به‌دروغ بگویند رجیستر شده است.
وی در ادامه گفت: در مرحله ثبت شناسه گوشی، شماره موبایلی هم که قرار است در آن گوشی استفاده شود، پرسیده می‌شود و بعد از آن نیز نیاز به ورود کد شش‌رقمی است که پشت کارت گارانتی محصول قرار دارد و خریداران باید روی آن را بخراشند و در سامانه وارد کنند.
مدیر کل ICT ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره کسانی که گوشی رجیستر نشده خرید کرده‌اند یا گوشی قاچاق به‌جای رسمی به آنها فروخته شده است نیز گفت: در این موضوع باید محصول مورد نظر را به فروشنده تحویل دهند یا اگر با امتناع وی مواجه شدند نزد سازمانهای تعزیرات حکومتی به‌آدرس Tazirat135.ir یا حمایت مصرف کنندگان به‌آدرس Cppo.mimt.gov.ir مراجعه و شکایتشان را ثبت کنند.
دهقانی‌نیا با تأکید بر اینکه خریداران گوشی‌های چندسیم‌کارته باید فرایند ثبت شناسه گوشی در سامانه رجیستری را برای تک تک سیم‌کارت‌ها با همان کد شش‌رقمی انجام دهند، ابراز کرد: این را به همه متقاضیان خرید گوشی توصیه می‌کنم.
وی در پاسخ به این سؤال که "سامانه ثبت شناسه گوشی‌های مسافری چه‌زمانی راه‌اندازی می‌شود؟"، گفت: این سامانه در حال حاضر به‌آدرس epl.irica.gov.ir/ImeiRegister راه‌اندازی شده و آن دسته از مسافرانی که با خود گوشی به کشور آورده‌اند می‌توانند در این سامانه اطلاعات محصولشان را ثبت کنند.
دهقانی‌نیا با تأکید بر اینکه در زمان ثبت شناسه گوشی‌های مسافری که مشمول طرح رجیستری می‌شوند اطلاعات مسافری متقاضی نیز در سامانه چک می‌شود، عنوان کرد: مسافرانی که کمتر از هفت روز است وارد کشور و گوشی‌شان مشمول این طرح شده، می‌توانند به سامانه مذکور مراجعه کرده و اطلاعات شناسه گوشی را ثبت کنند و اگر نتیجه برآورد سایت مثبت باشد، می‌توانند وارد مرحله پرداخت حقوق گمرکی شوند.
مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره آورده‌ای که تاکنون اجرای طرح رجیستری برای کشور داشته نیز عنوان کرد: مجموع ارزش کالای ورودی تلفن همراه به کشور در 9ماهه اول سال 95 حدود 147 میلیون دلار بوده که در مدت مشابه سال جاری به 278 میلیون دلار رسیده است.
وی افزود: با توجه به اینکه رجیستری از پاییز استارت خورد، اگر بخواهیم به‌صورت دقیق‌تر بگوییم، ارزش کالای ورودی در پاییز سال گذشته 56 میلیون دلار بوده که در سال جاری به 144 میلیون دلار رسیده و در واقع رشد 160درصدی از محل اجرای قانون برای چهار مدل گوشی داشته است.
دهقانی‌نیا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه "چه‌زمانی اجرای رجیستری برندهای دیگر تلفن همراه را نیز خطاب قرار خواهد داد؟"، گفت: درصدد هستیم پیش از پایان سال بخش اعظمی از برندها را وارد اجرای طرح رجیستری کنیم.
دهقانی‌نیا درباره دلیل گران شدن محصولات بازار موبایل با اجرای این طرح گفت: براساس بررسیها سه عامل باعث رشد قیمت موبایل در بازار شده است.
وی افزود: دریافت پنج درصد مالیات بر ارزش افزوده در امارات، حذف ارز مبادله‌ای برای وارد کنندگان گوشی و افزایش نرخ درهم امارات از جمله مواردی بوده که باعث افزایش قیمت محصولات شده است.

منبع: تسنیم