کشف بیش از ۱۹ میلیارد تومان تجهیزات پزشکی قاچاق

اقتصاد پنهان- سرپرست اداره کل روابط عمومی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از کشف و توقیف ۳۳ هزار و ۵۷۱ قلم تجهیزات پزشکی قاچاق به وزن تقریبی ۱۵۰۰ کیلوگرم و ارزش بیش از ۱۹۲ میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش اقتصاد پنهان، «رضا بهشتی زاده» در خصوص کشف و توقیف 1500 کیلوگرم تجهیزات پزشکی قاچاق گفت: این اقلام از یک شبکه فعال در توزیع قاچاق تجهیزات پزشکی (شامل پیچ و پلاک درون اندامی، پروتز و غیره) توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) در معاونت اطلاعات اقتصادی وزارت اطلاعات شناسایی و طی یک عملیات ضربتی کشف و ضبط شد.
وی با اشاره به اینکه کالاهای توقیف شده به سازمان اموال تملیکی تحویل داده شده است، افزود: بسیاری از کالای توقیف شده فاقد استانداردهای لازم هستند و در صورت استفاده از آنها، خسارت های مالی و جانی زیادی متوجه بیماران می شد.
به گفته این مسئول، در این پرونده تعداد هشت نفر از متهمان اصلی دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.
بهشتی زاده با بیان اینکه محموله مذکور شامل 33 هزار و 571 قطعه تجهیزات پزشکی قاچاق با ارزشی نزدیک به 192 میلیارد ریال، از مجموع کشفیات این قبیل تجهیزات طی سال جاری بیشتر بوده است، افزود: طی هشت ماه نخست امسال 752 هزار قطعه تجهیزات پزشکی قاچاق به ارزش 151 میلیارد ریال کشف شده بود.
شایان ذکر است قاچاق کالا یکی از مهمترین معضلات اقتصاد است که در دولت یازدهم میزان آن در سال 1395 نسبت به سال 1392 حدود 50 درصد کاهش داشت و از 25 میلیارد دلار در سال 1392 به حدود 12.5 میلیارد دلار در سال 1395 کاهش یافت.