آغاز فاز دوم طرح ثبت گوشی تلفن همراه از ۱۴ آذر ماه

اقتصاد پنهان- رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی اعلام کرد: فاز دوم طرح ثبت گوشی تلفن همراه از ۱۴ آذرماه آغاز می‌شود.

به گزارش اقتصاد پنهان، حسین فلاح جوشقانی گفت: با تصمیم کمیته راهبری طرح ثبت گوشی تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم‌کارت در فاز دوم طرح، تمامی مدل‌های گوشی و تبلت اپل (آیفون و آی‌پد) تحت پوشش طرح رجیستری قرار می‌گیرند.
وی درباره ثبت و فعال سازی گوشی‌هایی که مسافران به همراه خود وارد کشور می‌کنند، افزود: مسافرانی که از خارج از کشور گوشی تلفن همراه خریداری کرده و به همراه خود وارد کشور می‌کنند باید شناسه گوشی تلفن همراه خریداری شده را در گمرک محل ورود خود ثبت کنند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: مسافران در هنگام ثبت شناسه گوشی تلفن همراه باید عوارض گمرکی آن را پرداخت کرده و رسید آن را نزد خود نگهداری کنند. عوارض گمرکی و ارزش‌گذاری کالای مسافری براساس ارزشهای ثبت شده در سامانه TSC به آدرس tsc.irica.co انجام می‌شود.
شایان ذکر است در این خصوص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آغاز فاز دوم طرح رجیستری اطلاعیه‌ ای به شرح زیر صادر کرد:
به اطلاع عموم هموطنان عزیز می‌رساند، با تصمیم کارگروه ساماندهی و مقابله با قاچاق تلفن همراه  فاز دوم طرح ثبت گوشی تلفن همراه موسوم به رجیستری از تاریخ 14 آذرماه سال جاری آغاز می‌شود.
این مرحله تمام مدل های گوشی و تبلت آیفون را شامل خواهد شد و به تدریج در هفته های پس از آن سایر مدل‌های گوشی و تبلت نیز تحت پوشش طرح رجیستری قرار می‌گیرند.
همچنین در خصوص ثبت  و فعال‌سازی گوشی‌های مسافری براساس چهارچوب ابلاغی توسط گمرک اقدام می شود.
ضمنا گوشی تلفن افرادی که به عنوان مسافر و یا گردشگر وارد کشور شده و یا رومینگ خارجی دارند،  به مدت 30 روز در کشور فعال خواهد بود.
تأکید می‌شود، با اجرای این طرح، برای تمامی گوشی ها و تبلت‌هایی که تا قبل از تاریخ اجرای هر مرحله فعال شده است مشکلی بوجود نمی‌آید، لیکن پس از آن صرفاً گوشی‌هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده‌اند فعال خواهند شد.