معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران تأکید کرد:

ضرورت برخورد همه جانبه با قاچاق خاویار و ماهیان خاویاری

اقتصاد پنهان- نشست مشترک اعضای کارگروه شیلات کمسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌های گلستان،گیلان و مازندران با میزبانی شیلات مازندران برگزار شد.

به گزارش اقتصاد پنهان به نقل از روابط عمومی شیلات مازندران، در این نشست هم‌اندیشی حسن خیریانپور، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران با بیان این که دریا و جنگل دو منبع عظیم ثروت برای استانهای شمالی کشور محسوب می شود تصریح کرد: این دو منبع عظیم ثروت برای مردم این استانها و هم برای کل کشور به عنوان دو فرصت بزرگ باید هم به درستی حفاظت شود و هم به درستی مورد بهره برداری قرار گیرد.

خیریانپور با اشاره به 873 کیلومتر سواحل جنوبی دریای خزر و وجود 5 گونه ماهیان خاویاری به عنوان ذخایر ژنتیکی و وجود بیش از 100 گونه و زیر گونه ماهیان استخوانی و فرصت های شغلی و سرمایه گذاری و گردشگری و زیستی، ضرورت ایجاد عزم همگانی برای مبارزه همه جانبه قاچاق خاویار و ماهیان خاویاری را ایجاب می نماید.

وی با اشاره به موضوع اقتصاد مقاومتی و ضرورت توسعه صادرات غیر نفتی به وضعیت قاچاق خاویار و ماهیان خاویاری و آثار زیان بار آن بر اقتصاد استانهای شمالی کشور و دریای خزر، برگزاری جلسات مشترک منطقه ای برای این امر مهم را مورد تأکید قرار داد و گفت: ضرورت ایجاب می نماید نقاط آلوده در سه استان دقیقا شناسایی و با تشدید اقدامات کنترلی ، فضای سواحل برای قاچاقچیان ناامن شود.
خیریانپور ضمن تأکید بر برگزاری مانورهای مشترک سه استان، تهیه بانک اطلاعاتی مناسب و برگزاری کارگاه های آموزشی و شناسایی و احصاء خلاء های قانونی و انجام بازنگری لازم و همچنین ضرورت اقدامات فرهنگی، توجیهی و پیشگیرانه را مورد تصریح قرار داد و گفت: برای ایجاد وحدت رویه در برخورد های انتظامی و حفاظتی و قضایی باید نسبت به برگزاری نشست های منطقه ای به صورت ادواری اقدام و همچنین در خصوص تدوین آیین نامه اجرایی ماده 26 تسریع شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران همچنین ضرورت کنترل تردد شناورها در دریای خزر توسط دریابانی، بنادر و یگان‌های حفاظت را مورد تأکید قرار داد و با تشدید بازرسی از بازارهای ماهی فروشی، رستوران‌ها، مزارع پرورش ماهی و با اعمال نظارت بر خودروهای حمل ماهی نسبت به برخورد قانونی با فروشندگان غیر مجاز، ادوات صید و صیادی و کنترل تحویل سوخت به این شناورها اقدامات لازم بعمل آید.

همچنین در این نشست حسینعلی رستمی مدیرکل شیلات مازندران با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حفاظت و بهره برداری صحیح از منابع جنگل و دریا و بیان اهمیت شیلاتی دریا از لحاظ تامین پروتئین، ایجاد شغل و درآمد از محل فعالیتهای صید و بهره‌برداری آبزیان دریای خزر گفت: علاوه برماهیان استخوانی، پنج‌گونه ماهیان خاویاری بعنوان ذخایر ژنتیکی، از مهم‌ترین منابع درآمدی ایران در بازارهای جهانی بود که متأسفانه در سالهای اخیر منابع و ذخایر آبزیان دریا کاهش و روند صید این گونه‌ها و سایر آبزیان نزولی بوده  است.

رستمی ادامه داد: یکی از علت‌های مهم کاهش منابع و ذخایر آبزیان دریا وجود صیادان و قاچاقچیان محصولات شیلاتی است که مبارزه با آن عزم همگانی نیروهای امنیتی، انتظامی و یگان‌های حفاظت منابع آبزیان استان‌های ساحلی را می‌طلبد. 

مدیرکل شیلات مازندران گردش اقتصادی شیلاتی استان در بخش آبزیان دریا را نزدیک به 8000 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: در حال حاضر استقبال خوبی برای سرمایه‌گذاری در بخش شیلاتی بویژه پرورش ماهی در قفس در استان وجود دارد که تحقق آن مستلزم ایجاد محیط امن برای سرمایه‌گذاران شیلاتی در دریا است که این امر یکی از اهداف این نشست هم‌اندیشی است.

در ادامه علی پیرفلک، دبیر کمسیون‌ برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مازندران ضمن تشریح اهم اقدامات استان در مبارزه با قاچاق خاویار و ماهیان خاویاری، اجرای دقیق ماده 26 قانون مبازه با قاچاق کالا و ارز را خواستار شد.

بر اساس ماده 26 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز صید، عمل‌آوری، تهیه، عرضه، فروش، حمل، نگهداری و صدور خاویار و ماهیان خاویاری که میزان و مصادیق آن توسط سازمان شیلات تعیین می‌شود، بدون مجوز این سازمان مشمول مجازات قاچاق کالای ممنوع است.

نشست هم‌اندیشی اعضای کارگروه شیلات کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز سه استان‌ ساحلی دریای خزر به ریاست خیریانپور، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مازندران و با حضور گلچوب، مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی  استانداری، مدیران کل شیلات گیلان، گلستان و مازندران، معاونت پیشگیری از وقوع جرم و قضات دادگستری مازندران و اعضای کارگروه شیلات کمیسیون‌های این سه استان در بابلسر برگزار شد.