پور احمدنژاد مطرح کرد:

قاچاق ۳,۵ میلیارد دلاری کالا از محل کوله بری

اقتصاد پنهان- دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با کالا قاچاق و ارز استان تهران گفت: تمام دنیا با مولفه های گوناگون قاچاق دست به گریبان است، اما عمده قاچاق در کشورما در حوزه کالاهای مجازی است که روند وارداتشان مهیاست.

به گزارش اقتصاد پنهان، علی اکبر پوراحمدنژاد دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با کالا قاچاق و ارز استان تهران در گفت‌وگو با رادیو گفتگو در رابطه با پیدایش کالای قاچاق در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفتگو گفت: مانند رکود و تورم عنوان قاچاق نیز یک بیماری اقتصادی است. هر ساختاری دارای یک سری از مؤلفه‌های تهدیدآور است.

وی بیان کرد: در ماده یک قانون قاچاق هر گونه فعل و انفعال اقتصادی خارج از مبادی قانونی قاچاق نام دارد، زمانیکه بحث قاچاق سوخت در تهران را مطرح می کنیم تعجب برانگیز است .

پور احمد نژاد اظهار کرد: اگرسوخت یارانه ای که برای موردی خاص مانند حمایت از بحث کشاورزی تخصیص داده شده است در محل مدنظر مورد استفاده قرار نگیرد، به آن سوخت در برخورد روند قضایی قاچاق اطلاق می شود.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با کالا قاچاق و ارز استان تهران تصریح کرد: ما اولین و اخرین کشور درگیر این امر نیستیم، بلکه تمام دنیا با مولفه های گوناگون قاچاق دست به گریبان است، در غالب نقاط دنیا قاچاق در اقلام ممنوعه بین سلاح و انسان شکل می گیرد،اما عمده قاچاق در کشور ما در حوزه کالاهای مجازی است که روند وارداتشان مهیاست.

پور احمد نژاد افزود: افراد زمان بر بودن واردات را بهانه می کنند و بعضا سود بسیار بالایی در این هدف مستتر است و زمینه های بروز تخلف در این زمینه رویت می شود، البته بعضی مولفه های تشویقی حاکمیتی هم زمینه هایی را برای سوء استفاده متخلفان فراهم کرده است.

وی گفت: روند افزایشی قاچاق تا سال 94 به عدد 25 میلیارد دلار رسید، با توجه به اینکه قانون تکالیف دستگاه ها را تعریف کرده است و از سال 93 با عملیاتی شدن این قانون، با روند نزولی قاچاق روبرو هستیم.

پور احمد نژاد اظهار کرد: بر اساس آمار بامولفه خاص و نه انتقادی، اخیرا شاهد بودیم که ورودی کشورها ایران را بعنوان ماخذ قاچاق قرار دادند، در بسیاری از تعاملات تجاری امکان ورود مستقیم کالا به ایران بصورت بدون توقف را نداریم.

وی در ادامه این بحث افزود: در رصدی که از گمرک انجام دادیم متوجه شدیم محموله ای که در خروجی کشور ثبت شده هم در آمار کشور ارسال کننده هم در آمار کشور ثانویه که از آن خارج شده و به ایران آمده لحاظ شده است که این آمار به 12,5 میلیارد دلار در بحث قاچاق ورودی و خروجی رسید، در حالی که 30درصد قاچاق خروجی و 70 درصد قاچاق ورودی است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با کالا قاچاق و ارز استان تهران تصریح کرد: فارغ از موضوعات قاچاق، تامین کالای مورد نیاز جامعه تکلیفی بر گردن حاکمیت است و عواملی وجود دارد که این شرایط را محدود می کند و کسی این مطلب را نمی پذیرد که بعنوان مثال به دلیل تحریم ما نمی توانیم کالای مورد نیاز جامعه را تامین کنیم.

وی افزود: بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری که در حدود سه سال است بطو تمام قد به موضوع قاچاق ورود پیدا کرده و تذکر داده اند، شرایطی فراهم شده که دیگر عرضه کالای قاچاق مکشوفه ای که بعضا خود قاچاقچی مباردت به خرید آن می کرد،کاهش یافته است.

دبیر کمیسیون مبارزه با کالا قاچاق و ارز در پاسخ به این سوال که چند درصد قاچاق از گمرک و کوله بری صورت می گیرد،گفت: از سال 94 مکانیزم پیپرلس گمرک تبدیل به سیستم سامانه شده است. عمده معضلی که ما در محیط گمرکات به دلیل عدم امکان رصد کانتینرها داریم ،خلاف اظهاری یا کم اظهاری است.

وی تاکید کرد: در این بین مشکل دیگری وجود دارد که جاساز کردن کالا در لوای کالای ظاهری است، پس نگاه ها باید اصلاح شود زیرا نه قاچاقچی دولتی است نه عرضه کننده قاچاق.

پور احمدنژاد با بیان اینکه چند مولفه مغفول مانده است، گفت: در بعد قاچاق فرهنگ سازی انجام نداده ایم در عین حال که منتقد بیکاری هستیم همچنان میل به خرید کالای خارجی فارغ از اینکه از طریقی وارد شده است داریم.

وی با اشاره به اینکه کشورهای متخاصم در حال ربودن گوی سبقت بازار ایران از یکدیگر هستند،تصریح: بازار جذاب 80 میلیونی کشور ما این امر را رقم زده است.باید شریط داخل را بروزرسانی بکنیم و اذهان مردم را به سمت استفاده از کالای ایرانی سوق بدهیم، در غیر این صورت مدیریت فضای به این بزرگی کار سختی است.

پوراحمد نژاد در پاسخ به اینکه بعضی افراد صاحب نظر میزان قاچاق را 30 میلیارد اعلام می کنند، گفت: حتما در مصادیق آماری به مراجع ذی صلاح استناد بشود واقعیت میزان قاچاق در حال حاضر برابر با 12,5 میلیارد دلار است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با کالا قاچاق و ارز استان تهران تصریح کرد: میزان قاچاق اهمیتی ندارد بلکه بطور کلی در فلسفه اقتصادی قاچاق نباید وجود خارجی داشته باشد، اگرچه صفر کردن این امرغیرممکن است همانطور که نمی توانیم تضمین بدهیم که ملت ما دیگر دچار بیماری نمی شوند .

وی تاکید کرد: پیگیری کردن و اقدام سلبی و ایجابی به تنهایی پاسخگو نیست، اگر مصرف کننده مضرات تجاری این فعل ناپاک را بداند می تواند کمک شایان توجهی به ما بکند.

پوراحمد نژاد با بیان اینکه کالای مسافری و کالای کوله بری در قوانین قاچاق محسوب می شود، گفت:کسانی که اجازه استفاده از کارت کوله بری دارند تعریف شده اند وتنها حق دارند ماهی 500 هزار تومان کالا برای حوزه سرزمینی بیاورند و همگی شناسایی شده اند.از محل کوله بری 3,5 میلیار دلار کالا و 2.5 میلیارد دلار هم قاچاق مسافری وارد کشور شده است.

وی در ادامه این بحث در رابطه با ته لنجی گفت: هر فردی 6 مرتبه در سال تا سقف 4 میلیون تومان از ظرفیت ته لنجی می تواند استفاده کند این امر برای کمک به افرادی است که در این حوزه کار می کنند.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با کالا قاچاق و ارز استان تهران تصریح کرد: در بحث واردات گمرکات بعد از سال 94 و انجام مکانیزم حذف پیپرلس سوء استفاده از برگ سبز از دایره تخلفات خارج شد ،اما قاعدتا گمرکی که روزی سه هزار کانتینر وردی دارد نمی تواند بدون تجیزات مدرن همه کالاها را چک بکند .

وی در پایان افزود: تعدادی دستگاه ایکس ری در گمکرکات و بنادر در حال تجهیز شدن و بخشی هم با تکنولوژی داخلی در حال تولید است که این عوامل بعنوان اقدامات بازدارنده اثرگذار است.