کاهش اثرات مخرب قاچاق در جامعه با اطلاع رسانی صحیح

اقتصاد پنهان - دکتر زهرا حصاری معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان در آیین افتتاح نمایشگاه "معرفی کالاهای قاچاق و غیر مجاز سلامت محور"، در رشت گفت: با اطلاع رسانی مناسب می توان اثرات مخرب قاچاق در جامعه را کاهش داد.

به گزارش اقتصاد پنهان، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان در آیین افتتاح نمایشگاه "معرفی کالاهای قاچاق و غیر مجاز سلامت محور"، جهت  آشنایی مردم استان با اقلام سلامت محور که به صورت قاچاق و غیر مجاز در سطح جامعه ارایه می شود را هدف برپایی این نمایشگاه عنوان کرد.
زهرا حصاری، افزود: در این نمایشگاه یک روزه با توضیحاتی که توسط کارشناسان معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی در خصوص کالاهای قاچاق و غیر مجاز سلامت محور داده می شود مردم با صحت و سلامت کالاها آشنایی پیدا می کنند.
وی با تاکید بر این که هنگام خرید کالاها و اقلام خارجی حتما به برچسب اصالت کالای سلامت محور باید دقت شود، اظهار داشت: شناسه 16 رقمی منحصر به کالا و مختص هر واحد فرآورده است که با لایه ای پوشانده شده و پس از برداشتن این لایه توسط مصرف کننده آشکار خواهد شد. وجود هرگونه الگو یا ارتباط با سایر مشخصات مرئی روی جعبه این شناسه را نامعتبر می کند.
معاون غذا و دارو دانشگاه با اشاره به راه های استعلام شناسه های ردیابی، رهگیری و اصالت، گفت: مصرف کنندگان می توانند با خراشیدن لایه پوشاننده، شناسه 16 رقمی را از طریق سامانه 20008822 استعلام کنند و با دریافت پیام های استعلام از ایمنی و استاندارد کالا اگاهی یابند.
دکتر حصاری در پایان یادآور شد: سازمان غذاو دارو به عنوان ناظر همزمان با  سازمان صنعت و معدن، نیروی انتظامی استان تحت نظر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت برمبارزه با قاچاق کالا و ارز استان  طی بازدیدهای مشترک حضور یافته و اقلامی که خارج از شبکه و قاچاق عرضه می شوند را توقیف می نمایند.