طرح ملی «ثبت گوشی در شبکه و یا احراز اصالت تلفن همراه»-۲

اقتصاد پنهان- تمامی دستگاه‌هایی که پیش از اجرای طرح در شبکه اپراتوری فعال شده‌اند، پس از اجرای طرح نیز همانند گذشته معتبر خواهند بود و از خدمات اپراتوری بهره خواهند برد.

به گزارش اقتصاد پنهان، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در راستای عمل به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز و رهگیری کالای قاچاق تا زنجیره مصرف، همچنین عمل به منویات ایشان در این زمینه مبنی بر «از صرفه انداختن قاچاق»، به منظور مبارزه با قاچاق تلفن همراه و سایر دستگا‌ه‌های دارای سیمکارت، طرح احراز اصالت گوشی تلفن همراه (موسوم به رجیستری) را به تصویب رسانده است که با همکاری سه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت،  ارتباطات و فن آوری اطلاعات و اقتصاد و دارایی اجرا می‌شود.
با توجه به پیچیدگی‌های تجارت این گروه کالایی، بهترین گلوگاه برای جلوگیری از فعال شدن دستگاه‌های غیرقانونی در شبکه، لحظه‌ای است که دستگاه درخواست دریافت خدمات از شبکه می‌کند.

شبکه اپراتوری (اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل) در گام اول دستگاه را از حیث قانونی بودن بررسی کرده و در گام دوم در صورتی که مالک دستگاه درخواست دریافت خدمات شبکه را داشته باشد، به ایشان خدمات را ارائه می‌کند و در غیراینصورت دستگاه حق استفاده از خدمات شبکه را ندارد و در اصطلاح فعال نمی‌شود.
فرایند مذکور مربوط به دستگاه‌هایی است که با اجرای طرح، تولید یا به کشور وارد شده‌اند اما سیاست اجرایی طرح در قبال دستگاه‌های در حال استفاده با توجه به حجم بالای این دسته از دستگاه‌ها (بیش از 60 میلیون)، به شکل دیگری خواهد بود و تمامی دستگاه‌هایی که پیش از اجرای طرح در شبکه اپراتوری فعال شده‌اند، پس از اجرای طرح نیز همانند گذشته معتبر خواهند بود و از خدمات اپراتوری بهره خواهند برد.