طرح ملی «ثبت گوشی در شبکه و یا احراز اصالت تلفن همراه»-۱

اقتصاد پنهان- «طرح احراز اصالت تلفن همراه (موسوم به رجیستری) با هدف مبارزه سیستمی با قاچاق گوشی تلفن همراه و سایر تجهیزات با قابلیت نصب سیمکارت پایه‌ریزی شده است.

به گزارش اقتصاد پنهان، در راستای اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و به منظور پیشگیری از ورود کالاهای قاچاق به عرصه و افزایش مخاطرات قاچاق تلفن همراه، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان بالاترین نهاد متولی مبارزه با قاچاق تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم کارت، با همکاری وزارت ارتباطات و وزارت صنعت، معدن و تجارت، به دنبال  استقرار سامانه جامع ثبت، ردیابی و تأیید اصالت تلفن همراه و تجهیزات دارای سیم کارت است.

بر اساس آمار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حدود 90% از گوشی‌های وارداتی کشور، قاچاق بوده و منجر به تضییع بیش از 2000 میلیارد تومان از حقوق ورودی قانونی دولت می شود.

بنابراین ارائه راهکاری برای جلوگیری از قاچاق این تجهیز حائز اهمیت بسیاری بوده که منجر به طراحی طرح حاضر شده است.

مبنای طرح احراز اصالت تلفن همراه، ردیابی کالای مجاز با استفاده از شبکه مخابراتی کشور و عدم ارائه خدمت به تجهیزات غیرمجاز(یعنی همان گوشی‌های قاچاق) است، بنابراین رویکرد طرح، کنترل در سطح مصرف است.

در این طرح مشخصات همه گوشی‌ها در گمرک ثبت می شود. بعد از ارتباط تجهیز با شبکه اپراتوری، قانونی بودن تجهیز از سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت استعلام می شود.

در این طرح کنترل و اعمال محدودیت، برای گوشی‌هایی است که پس از اجرای طرح وارد کشور می‌شود و برای گوشی‌های در دست مردم و آنهایی که در بازار هستند مشکلی پیش نخواهد آمد. بدین ترتیب در مدت کوتاهی سهم تجارت قانونی گوشی تلفن همراه از 10% به حدود 90% خواهد رسید که مزایای آن برای حاکمیت، بازرگانان قانونی، اصناف و مهمتر از همه مردم خواهد بود.»