سومین جلسه کمیسیون مبارزه قاچاق کالا و ارز استان گلستان برگزار شد

اقتصاد پنهان- حسن صادقلو در سومین جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه قاچاق کالا و ارز استان گلستان، اظهار کرد: مبارزه با قاچاق وظیفه همه نهادهای نظام است و حل آن تاثیر زیادی در نگاه مردم نسبت به نظام دارد.

به گزارش اقتصاد پنهان، استاندار گلستان در این جلسه گفت: تنها نباید به مسئله کشف در مبارزه با قاچاق کالا و ارز بسنده کرد ، باید در این زمینه مقابله اولویت‌ها را مشخص نماییم و باور داشته باشیم زمانی می توانیم توفیق لازم را کسب کنیم که دیگر قاچاقی وجود نداشته باشد.
استاندار گلستان با تاکید بر اینکه قاچاق آسیب های فراوانی به اقتصاد وارد می نماید، اظهار کرد: تهیه طرح مبارزه با قاچاق کالا در برش استانی ضروری است چرا که ممکن است مواردی در قانون پیش بینی نشده اما در استان به عنوان استثنا دارای حساسیت است که باید مورد ملاحظه قرار گیرد.
وی یکی از مهمترین مسائل مورد توجه را مبارزه با قاچاق چوب عنوان کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید تمامی قراردادهای جدید بهره برداری از جنگل لغو شد و دولت شدیداً با مسئله قاچاق چوب مقابله می‌کند.
صادقلو از گمرک گلستان خواست نسبت به نصب و راه اندازی دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرک اینچه برون واقع در شمال گنبدکاووس برای نظارت بیشتر بر ورود کالا از خارج شتاب دهد.

همچنین در سومین جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان نیز با ارائه گزارشی از وضعیت قاچاق کالا و ارز گفت: گلستان مقصد قاچاق کالا به شمار می رود و عمده کالای قاچاق ورودی به این استان از دیگر استان ها است.
علی اصغر طهماسبی با بیان اینکه رصد مداوم قاچاق کالا در استان توسط دستگاه های مرتبط پیگیری می شود، افزود: قاچاق کالا از طریق مرزهای استان حاد نبوده و تحت کنترل دستگاه های مرتبط است.
معاون استاندار گلستان گفت: اکنون در کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان کمیته های فرهنگی و پژوهش، پیشگیری، اطلاعات و عملیات، فرآورده های نفتی، حمایت از تولید و شفاف سازی گردش تولید و کالای سلامت محور فعال است.
فرمانده انتظامی گلستان نیز گفت: در 3 ماهه اول امسال یک‌هزار و 252 پرونده قاچاق کالا به ارزش 62 میلیارد و 889 میلیون ریال در استان تشکیل شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ تعداد پرونده 21 درصد و ارزش ریالی 30 درصد رشد دارد.
سردار علی اکبر جاویدان افزود: عمده پرونده های تشکیل شده در مبارزه با قاچاق کالا مربوط به لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد خوراکی، لوازم خانگی، کالای دخانی، گوشی تلفن همراه و کالای ممنوعه شامل لوازم و تجهیزات ماهواره ای و پزشکی، چوب و محصولات شیلات است.
همچنین معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گلستان با ارائه گزارش کمیته کالای سلامت کارگروه مبارزه با قاچاق کالا استان، گفت: قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی در استان رتبه نخست کشف را دارد درحالی که در سایر استان ها رتبه های دوم و سوم را شامل می شود.
جوشقانی از بازدید از 219  فروشگاه عرضه لوازم آرایشی و بهداشتی در سطح استان طی سه ماه نخست امسال خبر داد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان نیز از اولویت قرار دادن مبارزه با پوشاک خارجی خبر داد و گفت: علاوه بر این مبارزه با قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی به جد پیگیری می شود.
حسینقلی قوانلو همچنین از طرح شناسایی انبارهای کالا در این استان خبر داد و افزود: تاکنون این سازمان در حوزه عمل خود 18 هزار و 100 مکان نگهداری کالا را شناسایی کرده که 13 هزار و 220 مکان در سامانه ثبت شده است.
در این نشست مدیران کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، کمرگ، شرکت پخش فرآورده های نفتی، معاون تعزیرات حکومتی گزارشی از عملکرد دستگاه های خود را در مبارزه با قاچاق کالاو ارز در استان ارائه دادند.