نشست خبری کمیسیون گلستان در هفته مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد؛

کالای ثبت نشده در سامانه سازمان صمت وارد استان گلستان نمی‌شود

اقتصاد پنهان- علی اصغر طهماسبی در نشست خبری با اصحاب رسانه با موضوع هفته مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: در این دولت فعالیت های زیادی برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز شده و قانون مبارزه با قاچاق کالا در مجلس به تصویب رسیده و به دولت ابلاغ شده است.

به گزارش اقتصاد پنهان، دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گلستان با بیان اینکه وظیفه این ستاد هماهنگی بین بخشی و برنامه‌ریزی برای مبارزه با قاچاق کالا است و اکنون در این استان هیچ کالایی بدون ثبت در سامانه سازمان صنعت و معدن نمی‎تواند وارد استان شود.
طهماسبی افزود: در این مدت فعالیت‌های زیادی انجام شده و میزان قاچاق از 25 میلیارد دلار به 12.5 میلیارد دلار رسیده که کاهش 50 درصدی را نشان می‎دهد.
وی همچنین گفت: ارزش ریالی کالاهای قاچاق کشف شده در سه ماهه اول امسال در استان گلستان 62 میلیارد ریال بوده که لوازم آرایشی بهداشتی و مواد غذایی در صدر کشفیات قاچاق در استان گلستان بوده است.
دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گلستان گفت: بیشترین آمار قاچاق در این استان به ترتیب در بخش‎های لوازم آرایشی و بهداشتی، گوشی همراه و لوازم خانگی و صنایع غذایی ثبت شده است.
طهماسبی اظهار کرد: در سال 95 تعداد 4 هزار و 367 پرونده تخلف در زمینه قاچاق توسط پلیس آگاهی استان با ارزش ریالی 175 میلیارد ریال ثبت شده است.
وی افزود: از این میزان 276 مورد در خصوص پرونده های گمرکی بالای 10 میلیون ریال، 126 مورد پرونده های گمرکی زیر 10 میلیون ریال، هفت فقره باندهای متلاشی شده و 994 مورد تعداد خودروهای توقیفی بوده است.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان تصریح کرد: کشف بیش از 200 نوع قلم داروی انسانی و دامی، 112 هزار و 471 لیتر سوخت خارج از شبکه، 43 فقره کشف عتیقه‎جات، بیش از 6 هزار مورد دام خارج از شبکه در آمار سال 95 دیده می‌شود.
طهماسبی با اشاره به اینکه استان گلستان کشاورزی محور است، گفت: استان گلستان از استان‎های سطح 3 در حوزه قاچاق کالا و ارز در کشور است و جزء استان‎های  تقریبا پاک کشور محسوب می‎شود.
در ادامه قاسمی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل و مسئول کمیته پیشگیری از قاچاق کالا و ارز استان گلستان گفت: تعداد پرونده‌های قاچاق در استان گلستان در سال گذشته نسبت به سال 94 بیش از 41 درصد افزایش داشته است.
حجت‌الاسلام مهدی قاسمی وناجمی نیز در این نشست اظهار داشت: در سال گذشته 5 جلسه کارگروه مبارزه با قاچاق کالا را در دادگستری برگزار کردیم که 51 مصوبه داشته و امسال نیز یک جلسه برگزار شده که 6 مصوبه داشته است.
وی با اشاره به تعداد پرونده‌های وارده به محاکم قضائی و صدور احکام افزود: در سال گذشته 115 مورد پرونده حمل کالای قاچاق، 3 پرونده قاچاق کالا از گمرکات، قاچاق مواد آرایشی و بهداشتی 18 پرونده و قاچاق مواد دخانی 6 مورد و قاچاق موادمخدر 4 پرونده تشکیل شده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گلستان تصریح کرد: در مجموع در تشکیل پرونده‌های قاچاق کالا در سال گذشته 180 پرونده و در سال 94 بیش از 128 پرونده قاچاق در استان تشکیل شده که 41 درصد افزایش را نشان می‎دهد.
جوشقانی معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان هم در این نشست گفت: در سطح کشور قاچاق مواد آرایشی و بهداشتی رتبه سوم را داراست اما در استان گلستان رتبه نخست را دارد اما کالاهای سلامت‌محور از اهمیت بالایی برخوردار است.
حمیدرضا جوشقانی افزود: در سال گذشته بیش از 760 مورد بازرسی از داروخانه‌ها داشته که 20 مورد کشفیات داشته و در بازدید از عطاری‌های استان نیز 40 مورد بازدید انجام شده است.
وی اظهار کرد: همچنین در سال گذشته بیش از 908 بازدید از لوازم آرایشی و بهداشتی استان انجام شده که در 25 درصد بازدیدها اقلام قاچاق کشف شده است.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان گفت: امسال تمرکز فعالیت‌ها و نظارت بر کلی‌فروشی‌ها، انبارها و سردخانه‌ها اجرا خواهد شد و نظارت‌ها برای جلوگیری از قاچاق کالا افزایش می‌یابد.