جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گلستان برگزار شد؛

توانمندسازی تولیدکنندگان داخلی، اقدامی پیشگیرانه در جهت کاهش قاچاق

اقتصاد پنهان- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گفت: توانمندسازی تولیدکنندگان داخلی، اقدامی پیشگیرانه به جهت کاهش آمار قاچاق کالا و ارز می باشد.

به گزارش اقتصاد پنهان، طهماسبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان در دومین جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اظهار کرد: آموزش و آگاهی بخشی به مردم و فرهنگ سازی از دیگر ضروریات حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که باید مورد اهتمام قرار گیرند.

وی در ادامه به بیان برخی از پیامدهای مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرداخت و گفت: مبارزه با قاچاق کالا، حمایت از تولید ملی و گسترش بازارهای داخلی، بومی شدن تکنولوژی، گسترش و تقویت همبستگی های فرهنگی و اجتماعی، استقلال اقتصادی و سیاسی، ایجاد کار و اشتغال، افزایش ابتکارات تولیدکنندگان، افزایش ثروت ملی و کاهش تورم، جلوگیری از مهاجرت افراد و فرار مغزها، توسعه نیروی انسانی و افزایش توانمندی ها را به دنبال خواهد داشت.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گلستان افزود: در حوزه شناسایی و سامانه دار کردن انبارها، گلستان یک استان کشاورزی است و عمدتاً انبارهایی در حیاط منازل روستائیان بصورت سنتی وجود دارد که کار سامانه دار کردن همه انبارها را سخت می کند، با این‌حال تاکنون روند خوبی را در این حوزه طی نموده ایم و تا جایی که امکان آن وجود داشته انبارها کدگذاری شده و در سامانه جامع قرار گرفته اند و این روند همچنان ادامه خواهد یافت.

در این جلسه که با حضور مدیرکل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور برگزار شد دکتر نگارش نژاد هم طی سخنانی گفت: حرکت و خیزش های فرهنگی تا زمانیکه به گفتمان تبدیل نشوند موفقیتی نخواهند داشت و خوشبختانه امروز در کشور ما مسأله مبارزه با قاچاق کالا و ارز به یک گفتمان تبدیل شده و ما به این موضوع می بالیم.

مدیرکل فرهنگی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین تغییر نگرش بوجود آمده در نحوه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را از سال 92 به بعد، دلیل کاهش 50 درصدی ارزش کالای قاچاق در کشور عنوان کرد.