نشست کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خراسان رضوی برگزار شد؛

بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال ارزش کشفیات قاچاق طی دو ماه نخست سال در خراسان رضوی

اقتصاد پنهان- معاون استاندار خراسان رضوی در نشست کمیسیون استانی برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت در مبارزه با قاچاق کالا و ارز از ۵۰۱ میلیارد ریال ارزش کشفیات دستگاه‌های مختلف در دو ماه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش اقتصاد پنهان، سید جواد حسینی در این نشست اظهار کرد: ارزش کشفیات دستگاه‌های مختلف در دو ماه نخست امسال در خراسان رضوی حدود 501 میلیارد ریال است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 5 درصد افزایش دارد.
وی افزود: تعداد پرونده های قاچاق کالا و ارز در اداره کل گمرک خراسان رضوی نیز در همین مدت نسبت به سال قبل سه درصد کاهش اما از نظر ارزشی 43 درصد افزایش دارد.
معاون استاندار خراسان رضوی به اولویت‌های مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره و بیان کرد: اولویت اصلی مبارزه با قاچاق سازمان یافته، اولویت دوم تکمیل زیرساخت‌های نظارت در مبادی ورودی، اولویت سوم تکمیل کنترل‌های الکترونیکی و سامانه ای خواهد بود که این موارد نویدبخش اولویت شفاف سازی فرآیند های تجارت به ویژه در اسناد است.
وی فسادزدایی اداری، بومی و مالی در حوزه مبارزه با کالا و ارز، اقدام فرهنگی در امر مبارزه با قاچاق با استفاده از فرهنگ سازی مصرف کالا و سوغات داخلی و همه جانبه نگری در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را از دیگر اولویت‌های امسال در این حوزه برشمرد.
حسینی ادامه داد: وجود قوانین مناسب در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز از ضروریات است در حالی که برخی از قوانین موجود تسهیل کننده و حمایتی است و برخی نیز ممکن است موازی‌کاری باشد.
وی به شعار 'اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید' اشاره و بیان کرد: به منظور ایجاد اشتغال و تقویت تولید داخلی کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اولویت مبارزه را با کالاهای قاچاقی قرار می دهیم که مشابه آنها در داخل استان تولید می شود.
محمد ابراهیم افشاری دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان نیز در این جلسه گفت : ارزش ریالی کالاهای ممنوعه مکشوفه در دو ماهه اول سال 96 ، 15 میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 34 درصد کاهش داشته است.
دبیر کمیسیون استان با اشاره به ارزش ریالی کالاهای هدف مکشوفه گفت : مجموع ارزش ریالی کالاهای هدف مکشوفه در دو ماهه اول سال 96 برابر با 188 میلیارد ریال بوده که از نظر ارزشی ، پارچه با 110 میلیارد و 471 میلیون ریال، مواد غذایی با لوازم آرایشی و بهداشتی 50 میلیارد ریال و لوازم خانگی با 10 میلیارد و 338 میلیون ریال بیشترین ارزش کشفیات را به خود اختصاص داده اند.
سپس باستانی نماینده مردم شریف تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در ابتدای امسال در حرم مطهر رضوی افزود : در راستای فرمایشات معظم له در مجلس شورای اسلامی دو کمیته به نامهای امنیت سرمایه گذاری و قاچاق کالا و ارز تشکیل شد.
مسئول کمیته قاچاق کالا و ارز مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: دو موضوع امنیت سرمایه گذاری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز می تواند مستقیما زمینه های کار و تلاش را در حوزه تولید و اشتغال تحت تاثیر قرار دهد .