گسترش فرهنگ کسب و کار (شماره اول)

کارهای هنری زیبا با ملیله کاغذی

اقتصاد پنهان-فقدان امنیت شغلی در مناطق مرزی به خوبی احساس می‌شود، در نتیجه این مسئله و برای معرفی کسب و کارهای جایگزین قاچاق، تلاش می‌شود در قالب گزارش‌های متفاوت، ابعاد و چگونگی راه اندازی برخی از کسب و کارهای زیبا و خلاق به صورت منظم مورد بررسی قرار گیرد. در این گزارش تلاش شده است تا کسب و کار ساده و کم‌هزینه ملیله کاغذی مورد بررسی قرار گیرد.

مقدمه
گسترش فرهنگ کسب و کار به خصوص تلاش برای معرفی و تبیین کسب و کارهای جدید و کم هزینه‌ای که بتواند هم به عنوان یک منبع درآمد مهم نگریسته شده و هم به تولید و پرورش خلاقیت های فردی و اجتماعی کمک نماید، یکی از ضرورت‌ها و روندهایی است که می بایست در تولید و پرورش آن بیشتر کوشا بود. یقینا این مسئله در مناطق مرزی کشورمان که با معضل قاچاق کالا نیز دست به گریبان بوده و همچنین فقدان امنیت  شغلی در این مناطق نیز به خوبی احساس می‌شود، می‌تواند بیشتر مورد توجه و دقت نظر قرار گیرد. در نتیجه این مسئله و برای معرفی کسب و کارهای جایگزین قاچاق، تلاش می‌شود تا در ادامه و درقالب گزارش‌های متفاوت، ابعاد و چگونگی راه اندازی برخی از کسب و کارهای زیبا و خلاق به صورت منظم مورد بررسی قرار گیرد. در این گزارش تلاش شده است تا  کسب و کار ساده و کم‌هزینه ملیله کاغذی مورد بررسی قرار گیرد.

عنوان طرح
کارهای هنری زیبا با ملیله کاغذی

 

شرح اولیه طرح
ملیله به معنی ریشه‌های تاب داده و پیچیده از زر و سیم است. ملیله کاغذی نیز به علت شباهتی که از لحاظ شیوه ساخت و ظرافت به کار رفته در آن با ملیله دوزی دارد به این نام معروف گشته است. ملیله سازی تلفیقی از هنر و حوصله است که با استفاده از مفتول‌های باریک طلا و نقره به ساخت آثار زیبا و هنرمندانه منجر می‌شود. قدمت این هنر ارزشمند در ایران به روایت اکثر محققان متعلق به سال‌های 550 تا 330 ق.م است که طی سال‌های یاد شده به سبب رواج استفاده از ظروف گران قیمت از سوی طبقات ثروتمند، صنعتگران فلز کار، به ویژه زرگران و نقره کاران، تمامی توجه خود را به زیباتر ساختن ظروف معطوف داشتند و به فرآورده‌های مصرفی حالتی زینتی داده‌اند.

سال‌هاست که این هنر با تلفیق موادی مثل کاغذ، مقوا، روبان و نوار اریب کار می‌شود و دارای تنوع بسیار بالا و زیبایی فوق‌العاده‌ای است. با کمک این هنر می‌توان خالق آثار زیبایی شد که بسیار نامحدود و متنوع است. از جمله ساخته‌های هنر ملیله کاغذی عبارتند از: انواع کارت دعوت (کارت‌های عروسی، کارت پستال، کارت‌های دعوت)، انواع پاکت (ساک هدیه، پاکت پول و سکه و ... )، زیورآلات، قاب عکس، لوستر و آویزهای بسیار زیبا و زینتی، انواع چراغ خواب، انواع شید آباژور، ظروف دکوری، نشانه‌گذار کتاب و خط نشان قرآن، سرمدادی، جاسویچی، و یا انواع ساعت اتاق کودک. همچنین از این هنر برای تغییر در دکور مغازه‌ها و فروشگاه‌ها، دیوار اتاق خواب و پذیرایی، تزیین جعبه‌های کادویی و ... استفاده می‌شود. البته این مثال‌ها مربوط به مواردی است که تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است. یقینا هر هنرمندی می‌تواند با توجه به سلیقه خود و شناختی که از علایق و ترجیهات محیط بومی زندگی خود دارد، مواردی به این فهرست اضافه کرده و با ابتکار خود، محصولات کاملا جدیدی را بیافریند.

زمینه‌ها و لوازم اولیه مورد نیاز
از جمله مواد و لوازم اولیه مورد نیاز برای این کسب و کار می‌توان به مواردی مانند مقوای برش خورده رنگی به عرض 3 تا 5 میلی متر، خلال دندان برش خورده یا سوزن کوئیلینگ، چسب چوب، شابلون اشکال هندسی، قالب شکل‌دهی به مقوا به صورت دایره، مربع و مثلث، شانه مخصوص گل‌سازی یا شانه مو در اندازه‌های مختلف، چرخ دنده جهت پلیسه کردن برخی ملیله‌ها و نهایتا پنس اشاره داشت.

هزینه‌های تخمینی
سرمایه اولیه مورد نیاز برای راه‌اندازی این شغل از 10 هزار تومان تا بالاتر بسته به نوع محصول تولیدی متفاوت است. در جدول زیر می‌توان مواد و هزینه‌ راه‌اندازی این شغل را برای 15 نفر شاغل اینگونه بیان کرد:

ردیف  تجهیزات  تعداد  هزینه (تومان)
1  میز معمولی کار 5 150.000
2 صندلی معمولی 5 75.000
تخته زیرکار برش 5  40.000
خط کش فلزی 50 سانتی 5 10.000
کاتر 5 3000
6 مقوا  5 1500
مداد و پاک کن 5 2500
8 خودکار 5 5000
9 چسب 5 5000
10 کاغذ رنگی 5 5000
11 لوازم تزیینی 5 100.000
12 جمع 397000

یکی از ویژگی‌های برجسته این کسب و کار آن است که با هزینه بسیار اندکی قابل راه‌اندازی است و همچنین ویدئوهای آموزشی این مسئله نیز به سادگی در فضای مجازی قابل دسترسی است. به بیان دیگر راه‌اندازی این کسب و کار با حداقل هزینه و یک آموزش حداکثر ده ساعته قابل تحقق است.

مراحل راه‌اندازی و آموزش
با توجه به اینکه این کسب و کار در واقع یک کسب و کار خانگی است، لذا در مراحل اولیه عملیاتی‌شدن آن، نیاز چندانی به وجود منابع گسترده نیست و اجرایی کردن آن پس از طی کردن یک دوره آموزشی چند ساعته ممکن می‌شود. لازم به ذکر است که طی کردن این دوره‌های آموزشی هم نیاز به حضور در کلاس‌های خاص ندارد و به راحتی با استفاده از اینترنت و فیلم‌های آموزشی که در این زمینه موجود است، می‌توان این کسب و کار را راه‌اندازی نمود.
برای آغاز کار باید خلال دندان یا هر ابزار دیگری که برای پیچیدن در دسترس است را بین دو انگشت اشاره و شصت گرفت. سپس یک رشته از ملیله ی برش خورده را به گونه ای میان شیار خلال قرار داد که ابتدای ملیله از طرف دیگر بیرون زدگی نداشته باشد ، سپس با چرخاندن انگشت شصت به سمت بیرون بدن، پیچش را انجام می‌دهیم. برای جلوگیری از انحراف ملیله در حین پیچش، بهتر است خلال را عمود بر انگشت اشاره بگیریم و با کنترل انگشت اشاره دیگر ملیله را بپیچیم. پس از پیچش، ملیله شکل داده شده را برحسب اندازه مورد نیاز در یکی از سایزهای دایره شابلون قرار می‌دهیم و رها می‌کنیم. ملیله پیچیده شده به راحتی به اندازه سایز شابلون باز می‌شود. سپس آن‌را خارج کرده و چسب می‌زنیم. حال می‌توانیم ملیله پیچیده را بین دو انگشت شصت و سبابه قرار دهیم و از جایی که انتهای ملیله چسبانده شده، فشار بدهیم به گونه‌ای که ملیله به شکل یک اشک در بیاید. پایه ساخت تمامی طرح‌ها در ملیله کاغذی مدل اشک است. برای ساخت برگ اقدام به فشردن طرف مقابل اشک می‌کنیم. میزان فشردگی اشک برای ساخت برگ متفاوت است چنانچه نیاز به ساخت برگی پهن باشد باید اشک را به گونه‌ای بفشاریم که فقط سه لایه انتهایی آن شکسته شود و شکل بگیرید و مرکز برگ بیشتر حالت دایره داشته باشد. با شکل دادن به اشک ساخته شده، به راحتی می‌توان مدل‌های دیگر را نیز ساخت. در شکل‌های زیر می‌توان برخی از گونه‌ها و چگونگی اشک‌های تولیدی را مطابق با آنچه که در فوق بیان شد، مشاهده نمود.

 

تعداد افراد مورد نیاز برای راه‌اندازی
از آنجا که این کسب و کار را می‌توان به سادگی در منزل انجام داد، به افراد و نفرات زیادی نیاز ندارد و یک نفر هم می‌تواند این کار را انجام دهد. در مراحل بعدی توسعه و متناسب با ظرفیت درخواست و تقاضای بازار، می‌توان تعداد افراد بیشتری را به کار گرفت.

مزیت‌ها و نتایج مثبت راه‌اندازی شغل
1. ایجاد و تقویت مشاغل خانگی
2. درگیری بیشتر بانوان با مشاغل هنری در منزل
3. امکان بکارگیری و جذب سریع زنان سرپرست خانوار
4. هزینه بسیار پایین راه‌اندازی و درآمدزایی سریع

تناسب طرح با شرایط جغرافیایی
با توجه به اینکه، این کسب و کار در وهله اول یک کسب و کار خانگی است و همچنین در مراحل بعد می‌توان آن را گسترش داد، لذا قابلیت اجرایی و عملیاتی شدن در تمامی مناطق کشور را دارد.

مشکلات احتمالی
این کسب و کار به دقت و حوصله بالا نیاز  دارد و در صورت وجود این دقت و حوصله و همچنین به خرج دادن ذوق و سلیقه لازم در استفاده از لوازم اولیه، مشکل خاصی در انجام این کسب و کار ایجاد نخواهد شد.