کشف بیش از ۱۷ میلیارد ریال کالای قاچاق در استان خراسان رضوی

اقتصاد پنهان- دبیرخانه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی ونظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خراسان رضوی از کشف بیش از ۱۷ میلیارد و ۲۷۳ میلیون ریال کالای قاچاق اعم از انواع فرآورده های نفتی، کالاهای دخانی، لوازم آرایشی و بهداشتی و دوربین مداربسته خارجی قاچاق در این استان خبر داد .

به گزارش اقتصاد پنهان، مأمورین اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز در راستای اجرای طرح سراسری مبارزه با قاچاق سوخت در قالب گشت مشترک طی بازدید از کارخانجات تولیدی، مقدار 32 هزار لیتر فرآورده سوختی مشکوک به گازوئیل به ارزش 325 میلیون ریال کشف، از فرآورده مکشوفه نمونه برداری و جهت بررسی به نماینده اداره استاندارد تحویل شد.
همچنین مأمورین اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز حین گشت زنی در مناطق حاشیه شهر مشهد به یک ستگاه خودروی خاور مظنون شده و پس از بازرسی مشخص شد یک دستگاه تانکر در محل بار خودرو جاسازی شده است.
با بررسی بیشتر، مشخص شد راننده مقدار 4 هزار لیتر گازوئیل غیر مجاز به ارزش 44 میلیون ریال را بارگیری نموده است. در این رابطه خودرو خاور توقیف و متهم دستگیر شد.
مامورین مبارزه با قاچاق اداره آگاهی فرماندهی انتظامی شهرستان‌های تابعه استان خراسان رضوی نیز موفق به کشف 54 هزار و 150 لیتر انواع فرآورده نفتی مکشوفه اعم از نفت گاز و نفت سفید به ارزش 672 میلیون و یکصد هزار ریال شدند. در این خصوص 13 نفر متهم دستگیر و 9 دستگاه خودرو توقیف شد.
در عملیاتی دیگر مامورین اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز با انجام کار اطلاعاتی و بهره گیری از منابع و مخبرین، موفق به شناسائی انبار محل دپوی یکی از متهمین سابقه دار که در امر تهیه و توزیع کالاهای دخانی قاچاق فعالیت داشت، شدند. در بازرسی از انبار مذکور تعداد 8 هزار و 860 پاکت انواع سیگار خارجی قاچاق به ارزش 250 میلیون ریال کشف و ضبط و متهم به همراه پرونده متشکله به مرجع قضائی معرفی شد.
بازرسان سازمان صنعت، معدن وتجارت استان خراسان رضوی در پی اخبار واصله و با انجام کار اطلاعاتی موفق به شناسائی انبار و محل دپوی یکی از فروشگاه‌های زنجیره ای که مبادرت به توزیع لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق و تقلبی می‌کرد، شدند. از بازرسی انبار فوق حدود 35 هزار قلم انواع لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق به ارزش تقریبی 4 میلیارد ریال کشف و پرونده تخلف به اداره کل تعزیرات حکومتی ارسال شد. همچنین در محل انبار نامبرده مقادیر قابل توجهی لیبل مربوط به تاریخ تولید، انقضاء و برچسب تقلبی کالاهای خارجی موجود بود که بر روی کالاهای بدون مارک تقلبی و یا تاریخ گذشته نصب می شد. در این خصوص پرونده تخلف نامبرده با موضوع تقلب نیز جهت کالاهای ایرانی تنظیم و به مراجع قضائی تحویل شد.
همچنین در انبار دیگری در مشهد یک هزار و 982 عدد دوربین مداربسته خارجی قاچاق به مارکهای optina  ،dahua  ،Albatron  و Maxron فاقد ضمانت معتبر کشف و به دلیل عدم ارائه مدارک مثبته قابل قبول، به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان تحویل شد. پرونده تخلف طبق ماده 18 قانون مبارزه باقاچاق کالا و ارز به ارزش 11 میلیارد و 982 میلیون ریال به اداره کل تعزیرات حکومتی استان ارجاع شد.