بررسی تأثیر متقابل افزایش نرخ ارز بر پدیده قاچاق

اقتصاد پنهان-طی جلسه‌ای با حضور مسؤولان ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصاد و دارایی، نمایندگان بانک مرکزی و دبیران کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان‌های آذربایجان غربی و کردستان، تأثیر متقابل نوسانات نرخ ارز بر پدیده قاچاق کالا و ارز مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش اقتصاد پنهان، در این جلسه دو عامل اقتصادی مازاد تقاضا و کمبود عرضه در کنار عواملی چون وضعیت روانی بازار در موضوع ارز، دلایل فرهنگی و اجتماعی و تقویت دلار در بازارهای جهانی به عنوان دلایل اصلی افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر مطرح شد.
همچنین در بررسی دلایل افزایش تقاضای دلاری در بازه زمانی کنونی عواملی چون حذف برخی از اقلام وارداتی از فهرست کالاهای دریافت‌کننده ارز مبادله‌ای، وجود تورم در ایران با نرخی بالاتر از متوسط جهانی در سنوات گذشته، شرایط خاص تاریخی، انتهای سال‌های میلادی و شمسی، افزایش تقاضای استفاده از دلار برای مقاصد غیرکارآمد و سفته بازی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
بر اساس این گزارش در این نشست در خصوص دلایل کاهش عرضه دلار از جمله عدم شفافیت بازار ارز در کشور، عدم استقرار مناسب سامانه‌های ارزی و دستورالعمل‌های پیش‌بینی شده در قوانین بالادستی نظیر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بحث و گفتگو شد.
تصریح بر ناتوانی سیستم ارزی کشور در شناسایی و بازگردان ارز حاصل از صادرات و تخصیص کارآمد و بهینه ارز به واردات به عنوان اصلی‌ترین مشکل در بخش عرضه و در نتیجه‌ی آن افزایش نرخ ارز در کشور از دیگر مباحث مطرح شده دی این جلسه بود.
بر اساس اعلام اداره کل آمار و اطلاعات ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز شواهدی مبنی بر افزایش یا کاهش قاچاق در چند ماه اخیر در دو استان مرزی آذربایجان غربی و کردستان وجود نداشته است.