پنجمین جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز گلستان برگزار شد؛

پیگیری ایجاد سامانه الکترونیک و شناسنامه دار کردن انبارها در گلستان

اقتصاد پنهان- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گفت: ایجاد سامانه الکترونیک و شناسنامه دار کردن انبارهای کالا از دستاوردهای مهم حوزه مبارزه با قاچاق کالا است و در استان گلستان این طرح با جدیت در حال پیگیری است.

به گزارش اقتصاد پنهان، علی اصغر طهماسبی در پنجمین جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در سال 95 اظهار کرد: ارزش ریالی کشفیات کالای قاچاق در 9 ماهه نخست سال جاری بیش از 129 میلیارد ریال بوده است که عمده مکشوفات شامل؛ لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی، گوشی تلفن همراه، لوازم خانگی، مشروبات الکلی و تجهیزات دریافت از ماهواره بوده است.
وی در ادامه از تشکیل 496 فقره پرونده با موضوع قاچاق کالا در 9 ماهه نخست سال 95 در تعزیرات حکومتی استان خبر داد.
دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گفت: دولت برای مبارزه با پدیده شوم قاچاق کالا و ارز برنامه جامع پنج ساله ای را تدوین کرده که هدف این طرح در دو سال اول جلوگیری از رشد قاچاق و در سه ساله دوم، کاهش 75 درصدی قاچاق کالا در کشور بوده است.
طهماسبی افزود در همین راستا با برنامه ریزی خوبی که در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور صورت گرفته طی سه سال اخیر میزان ارزش قاچاق کالا در کشور از 25 میلیارد دلار به 15 میلیارد دلار رسیده که دستاورد بزرگ و قابل تقدیری است.
وی قانونمند نمودن مبارزه با قاچاق کالا و ارز را پس از سالها، از دیگر دستاوردهای این حوزه در سالهای اخیر عنوان کرد و افزود: تجهیز گمرکات و انبارهای کالا به سامانه جامع الکترونیکی از دیگر اقدامات ارزشمند در حوزه پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان، مبارزه با قاچاق کالا و ارز را از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: قاچاق کالا یک پدیده شوم اقتصادی و مخرب است که اگر جلوی آن گرفته نشود، میلیونها فرصت شغلی در کشور از بین خواهد رفت.
طهماسبی در ادامه کاهش درآمد های عمومی دولت، بی عدالتی مالیاتی و کاهش انگیزه های سرمایه گذاری را از دیگر آثار مخرب قاچاق کالا برشمرد.
وی در پایان تعامل و همکاری همه دستگاههای مرتبط و ذیل کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان را تضمینی برای اجرای برنامه های دولت و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور عنوان کرد.