برگزاری کمیته پیشگیری و مبارزه با قاچاق فرآورده‌های سلامت محور در سمنان

اقتصاد پنهان- سومین جلسه کمیته تخصصی پیشگیری و مبارزه با قاچاق فراورده های سلامت محور کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان سمنان در محل سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی سمنان برگزار شد.

به گزارش اقتصاد پنهان، در این جلسه دکتر زینعلی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی سمنان گفت: در بحث مقابله با قاچاق فرآورده های سلامت محور باید مقوله سطح  عرضه، انبارها و مراکز پخش دارای مجوز و همچنین مراکز پخش و انبارهای فاقد مجوز مورد توجه جدی  قرار گیرد.
وی با بیان اینکه کلیه اعضاء با ارائه اطلاعات تخصصی همکاری های  لازم را  در این خصوص به عمل آورند، ادامه داد: کمیته تخصصی همواره یکی از ارکان موفق کمیسیون بوده و از رموز پایدار بودن موفقیت آن، پویایی، خلاقیت، فعالیت در جنبه های مختلف و متنوع  و عدم روزمرگی است.
سپس هاشمی جانشین دبیر و رئیس دبیرخانه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا وارز استان سمنان گفت: تشدید طرح مبارزه با قاچاق در سطح عرضه  مدتی است که در سطح کشور آغاز شده است و یکی از اولویتهای مهم در این خصوص مبارزه با قاچاق اقلام سلامت محور و به ویژه فرآورده های آرایشی وبهداشتی و تجهیزات وملزومات پزشکی است که متاسفانه جعل و تقلب در این فرآورده ها زیاد بوده و لازم است با انجام گشتهای مشترک، بازدید های منسجم و تخصصی در این راستا اقدامات لازم صورت پذیرد.
وی ادامه داد: رسیدگی به پرونده ها و صدور آراء باید با سرعت بیشتری صورت پذیرد و مبارزه با باندهای بزرگ و دانه درشتها و انبارهای نگهداری موارد غیر مجاز موردتوجه ویژه ای قرار گیرد.
هاشمی افزود: در راستای فرهنگ سازی و پیشگیری از قاچاق کالاهای سلامت محور همکاری با تشکل‌های مردم نهاد و به ویژه رابطین بهداشت در دانشگاههای علوم پزشکی  و بهره گیری از پتانسیل و ظرفیت آنان می تواند مفید و مثمر ثمر باشد.
جانشین دبیر کمیسیون استان برنامه سازی رسانه ای را در ارتقای فرهنگ عمومی مفید دانسته و گفت: به ویژه در دانشگاه‌های علوم پزشکی  می‌توان از تخصص پزشکان و سایر افراد دست اندر کار و متخصصان بهره جست و برای ارتقاء فرهنگ عمومی مصرف و افزایش مشارکتهای عمومی اقدامات مؤثری بعمل آورد.
در ادامه مصوبات جلسه قبل  و ارائه عملکرد 9 ماهه نخست سال 1395پیگیری شد و درپایان جلسه پس از بحث و تبادل نظر  اعضا، مصوباتی برای افزایش نظارتها در سطح عرضه به تصویب رسید.