ضرورت مبارزه جدی با قاچاق ارز در پاکستان

اقتصاد پنهان-افزایش تلاش های پاکستان برای مبارزه با قاچاق ارز به خصوص در ماه نوامبر ۲۰۱۶ در مرحله اول باعث افزایش نسبی قیمت دلار در این کشور شد لیکن با تثبیت تلاش های مقابله ای این کشور و سامان دادن به بازار ارز، مجددا قیمت دلار در این کشور در حال کاهش و تثبیت بیشتر است.

به گزارش اقتصاد پنهان، وزیر مالیه پاکستان در 4 دسامبر 2016 بیان داشته است که پایین آمدن نرخ روپیه در برابر دلار باعث آن شده است که ضریب توسل به قاچاق ارز در این کشور افزایش یابد.

وی تاکید کرده است که اگرچه می توان دلایل مختلف و متنوعی را برای این مسئله ذکر کرد اما آنچه که روشن و مشخص است آن است که ورود قاچاقچیان به این حوزه و تلاش برای قاچاق دلار خود می تواند یکی از دلایل وخیم‌تر شدن این مسئله باشد.

وزیر مالیه پاکستان تاکید کرده است که این مسئله باعث شده است تا قاچاقچیان سودهای هنگفتی برده و در عوض امنیت اقتصادی پاکستان و ثبات ارز داخلی این کشور به مخاطره بیفتد.

از اینرو وی بر ضرورت مبارزه جدی با قاچاق ارز و همچنین قاچاق طلا در این کشور تاکید کرده است. اگرچه به زعم وزیر مالیه پاکستان قاچاق ارز پدیده جدیدی در این کشور نیست و هر روزه می توان گزارش‌های متنوعی از این مسئله در رسانه‌های پاکستان دید لیکن به نظر می‌رسد که در ماه های اخیر، حجم قاچاق ارز در این کشور به خصوص در شکل استفاده از قایق های تندرو و انتقال ارز قاچاق از کراچی به دبی افزایش یافته است.

وزیر مالیه پاکستان تأکید نموده است که اگر چه برخی از این فعالیت‌ها نتوانسته است به هدف خود دست یابد لیکن واقعیت آن است که قاچاق ارز و توسل قاچاقچیان به این امر حتماً از طریق همکاری و همدستی برخی مقامات گمرکی صورت می‌گیرد.

وی ابعاد امنیتی این مسأله و به خصوص استفاده گروه‌های تروریستی از این فرایند را نیز برجسته کرده و از نهادهای اطلاعاتی پاکستان درخواست نموده است تا ورود جدی‌تری به این مسائل و مبارزه با قاچاق ارز نمایند.

افزایش تلاش های پاکستان برای مبارزه با قاچاق ارز به خصوص در ماه نوامبر 2016 در مرحله اول باعث افزایش نسبی قیمت دلار در این کشور شد لیکن با تثبیت تلاش های مقابله ای این کشور و سامان دادن به بازار ارز، مجددا قیمت دلار در این کشور  در حال کاهش و تثبیت بیشتر است.