استاندار آذربایجان شرقی:

کالای قاچاق خطری جدی بر سلامت عمومی جامعه است

اقتصاد پنهان- استاندار آذربایجان شرقی گفت: قاچاق کالا علاوه بر ضربه ای که به تولید داخلی وارد می کند، سلامت عمومی جامعه را هم به خطر می اندازد.

به گزارش اقتصاد پنهان، دکتر اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی در جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان بر تشدید کنترل کالاهای مصرفی و مواد خوراکی وارداتی به صورت قاچاق تاکید و خاطرنشان کرد: ارتقای سطح سلامت جامعه از رویکردهای اصلی دولت است و نباید اجازه دهیم عوامل بیرونی این مهم را تهدید کند.
استاندار آذربایجان شرقی با توجه به مشکلاتی که در مورد نگهداری کالاهای کشف شده در استان وجود دارد، همکاری نهادهای دیگر با اموال تملیکی را ضروری دانست و از معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز خواست پس از انجام آزمایش های لازم در مورد سلامت اقلام غذایی کشف شده مجوز فروش را صادر نماید .
وی با اشاره به اهتمام دولت برای رونق تولید، گفت: مبارزه با قاچاق کالا در راستای حمایت از تولید و اقتصاد مقاومتی نیازمند مشارکت تمام قواست و در استان هم با افزایش همکاری بین نهادهای نظارتی، انتظامی و قضایی موفقیت های بیشتری حاصل می شود.
جبارزاده با اشاره به مقاومت هایی که در سطح عرضه برخی کالاهای قاچاق همچون گوشی تلفن همراه وجود دارد بر ضرورت همکاری اتحادیه ها در کنترل بازار تاکید کرد و گفت: شیوه عملیاتی نهادهای نظارتی باید تغییر یابد تا قابل کشف و شناسایی برای عرضه کننده ها نباشد.
وی تشویق تجار به واردات گوشی تلفن همراه و دیگر کالاهای قاچاق از طریق کاهش عوارض گمرکی را یکی از راهکارهای مبارزه با قاچاق کالا عنوان کرد و گفت: از فرهنگ سازی در مورد مصرف نکردن کالاهای قاچاق با استفاده از ابزار رسانه به ویژه صدا و سیما نباید غفلت کرد .
وی با اشاره به نقش فروشگاه های مجازی در عرضه کالاهای غیرقانونی اظهار کرد: فروشگاه های معتبر و دارای پروانه باید اقدام به راه اندازی فروشگاه مجازی کنند تا از تخلفات پیشگری شود .
جبارزاده با بیان اینکه فروشگاه های مجازی نیاز جامعه کنونی است، گفت: بازاریان تبریز با مشارکت اتحادیه ها و امور صنفی می توانند گام مهمی در این زمینه بردارند .