سومین جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان فیروزه برگزار شد؛

معرفی شهرستان فیروزه به عنوان شهر بدون کالای قاچاق در استان خراسان رضوی

اقتصاد پنهان- سومین جلسه کمیسیون برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالاو ارز شهرستان فیروزه با حضور محمد ابراهیم افشاری دبیر کمیسیون استان و با شرکت مدیران دستگاه‌های عضو کمیسیون و امام جمعه به ریاست محمد حسین صالحی فرماندار این شهرستان در محل سالن جلسات برگزار شد.

به گزارش اقتصاد پنهان، فرماندار شهرستان فیروزه در این جلسه گزارشی از موقعیت شهرستان ارائه کرد و با تأکید بر اهمیت مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تحقق اهداف و اولویت های اقتصاد مقاومتی گفت: در دولت عزم جدی وجود دارد تا بصورت موثر با پدیده قاچاق مبارزه شود که طبق آمارهای موجود از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم اقدامات منسجم و موثری در حوزه مبارزه با قاچاق صورت گرفته است.
صالحی در ادامه افزود: در شهرستان فیروزه نیز از طریق برقراری ایست و بازرسی مقطعی و موقت در مبادی ورودی و خروجی، اقدامات خوبی در جهت مبارزه با کالای قاچاق صورت گرفته است، در سطح عرضه نیز بر اساس گزارشات بازرسان طی سال 94 و 7 ماه سال جاری هیچگونه کالای قاچاق در شهرستان کشف نشده است، که از این جهت آمادگی لازم برای فراهم کردن زمینه معرفی شهر فیروزه بعنوان شهر بدون کالای قاچاق وجود دارد.
سپس هر یک از مدیران حاضر در جلسه در خصوص اقدامات انجام شده و امکان وجود کالای قاچاق در حجم بسیار کم توضیحانی ارایه و با توجه به روحیات دینی و مذهبی مردم و کسبه، اجرای طرح را ممکن و آمادگی خود را در راستای انجام این مأموریت اعلام کردند.
در ادامه این جلسه محمد ابراهیم افشاری دبیر کمیسیون استان گفت: با تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان قانونی جامع و با شروع به‌کار دولت یازدهم و تیم کاری جدید در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز که مبنای انجام فعالیت ها و اجرای مأموریت ها و وظایف ابلاغی را برنامه ریزی عالمانه و پرهیز از برخوردهای سطحی منظور نموده اند .
دبیر کمیسیون استان به حجم 25 میلیارد دلاری قاچاق کالا در کشور یعنی یک چهارم تجارت فرامرزی در سال 1392 اشاره و اعلام نمود با برنامه ریزی منسجم و بکار گیری افراد مجرب و با تجربه، حجم قاچاق 10 میلیارد دلار کاهش یافت و به 15 میلیارد دلار رسید که ریاست محترم جمهوری آن را به عنوان یکی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید اعلام کرد.
وی مضرات استفاده از کالاهای سلامت محور به ویژه لوازم آرایشی بهداشتی که به نوعی سلامت جامعه و افراد را تهدید می نماید و به صورت مدیریت شده و با هدف انجام می شود یاد آوری نمود و گفت: اقلام دارویی و آرایشی بهداشتی تقلبی در کشورهای همجوار با برندهای معروف تولید به صورت قاچاق به کشور وارد می شود .
افشاری سیاست ستاد و کمیسیون‌های استانی را علاوه بر اقدامات پیشگیری، مبارزه و مقابله با قاچاق کالا، توجه به ضرورت اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در زمینه قبح استفاده از کالای خارجی و قاچاق و تأکید به استفاده از کالاها و محصولات تولید داخلی با هدف ایجاد اشتغال برای جوانان دانست و گفت: در این زمینه از ابتدای سال جاری شاهد فعالیت گسترده و جدی رسانه ملی و جراید و ایجاد مطالبات در عموم مردم بوده ایم و یکی از برنامه ها و سیاست جدید استفاده از ظرفیت و توان تشکل های مردمی اتاق های اصناف و اتحادیه های صنفی در برخورد با سطح عرضه است .
افشاری در پایان این جلسه گفت : شهرستان فیروزه با توجه به توضیحات ارایه شده از ناحیه رئیس و اعضای کمیسیون شهرستان در خصوص حجم قاچاق و اینکه شهرستان در مسیر قاچاق کالا قرار ندارد و بدرستی توسط استاندار و رئیس کمیسیون استان به عنوان شهر پاک ( شهر بدون کالای قاچاق ) انتخاب شده است و لازم است اقدامات با خرد جمعی، همکاری و مشارکت دستگاه‌های شهرستانی و استفاده از اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی با اطلاع رسانی مؤثر و فرهنگ سازی هدفمند کنترل و پایش سطح عرضه انجام شود.
وی ابراز امیدواری نمود که با درایت فرماندار شهرستان و همکاری مدیران دستگاه های عضو کمیسیون در آینده نزدیک شاهد اعلام شهر فیروزه به عنوان اولین شهر فاقد کالای قاچاق (شهر پاک) در سطح کشور باشیم و در راستای انجام این مأموریت خطیر، کمیسیون استان و کلیه دستگاههای عضو آمادگی هر گونه همکاری و همراهی را دارند .