پایانه کانتینری جزیره نگین بوشهر ایجاد می‌شود

اقتصاد پنهان- مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: پایانه کانتینری جزیره نگین بوشهر با ۳۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ایجاد می‌شود که ظرفیت تخلیه و بارگیری کانتینر را سالانه به یک میلیون TEU کانتینر افزایش می‌دهد.

به گزارش اقتصاد پنهان، محمدمهدی بنچاری، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با بیان اینکه استان بوشهر دارای 11 بندر تجاری است، گفت: بندر بوشهر توان تخلیه و بارگیری سالانه هفت میلیون تن کالا را داراست که با بهره برداری از طرح توسعه بندر بوشهر در جزیره نگین توان تخلیه و بارگیری سالانه به میزان 15 میلیون تن کالا افزایش می یابد.
وی با اشاره به پروژه بندر نگین بوشهر خاطر نشان کرد: فاز نخست طرح توسعه بندر بوشهر در جزیره نگین، یک افق پنج ساله است که احداث دو پست اسکله کانتینری به طول 600 متر و 30 هکتار پسکرانه، احداث یک پست اسکله چندمنظوره به طول 300 متر و 16 هکتار پسکرانه و احداث یک پست اسکله نفتی به طول 220 متر و پنج هکتار پسکرانه در آن پیش بینی شده است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در خصوص تحقق برنامه توسعه‌ای مجتمع بندری نگین، افزود: تصویب پلان جانمایی و قطعه‌بندی طرح توسعه جزیره نگین در کمیته DSS، انجام مطالعات تاسیسات زیربنایی مجتمع بندری نگین و تصویب مرحله اول و دوم مطالعات، انجام مطالعات فاز اول تامین منابع انرژی و آغاز مطالعات مرحله دوم، انتخاب و عقد قرارداد با مشاور مادر برای بررسی، تصویب و نظارت بر طرح‌های سرمایه‌گذاری و دریافت سند مالکیت اراضی جزیره نگین در این زمینه انجام شده است.
بنچاری از پیشرفت‌های مطالعاتی طرح‌های بندری در جزیره نگین خبرداد و تاکید کرد: خوشبختانه طرح مطالعاتی جزیره نگین بوشهر در دو فاز به پایان رسیده و در خصوص پایانه کانتینری با چند مرحله‌ای کردن انعقاد قرارداد و ساخت این ترمینال تلاش می‌شود فضایی رقابتی و فرایند ساخت به شدت تسریع شود.
وی ادامه داد: تلاش می‌شود فاز نخست این پروژه‌ها از جمله اسکله کانتینری نگین زودتر از زمان مقرر به بهره‌برداری برسد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به اینکه در اجرای پایانه کانتینری در این جزیره 340 میلیارد تومان سرمایه گذاری می‌شود، گفت: با تکمیل این پروژه ظرفیت تخلیه و بارگیری کانتینر دربندر بوشهر سالانه به یک میلیون TEU کانتینر افزایش می‌یابد.
بنچاری با اشاره به اجرای پایانه چند منظوره جزیره نگین با 200 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری گفت: برای توسعه زیرساخت‌های بندری بوشهر بیش از شش هزار میلیارد ریال در جزیره نگین بوشهر با مشارکت بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده که طبق برنامه زمان‌بندی به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با بیان اینکه بیشترین وابستگی اقتصادی استان بوشهر به دریا و دریانوردی است گفت: استان بوشهر با وجود 937 کیلومتر نوار ساحلی و 11 بندر تجاری، بیشترین وابستگی اقتصادی را به دریا و دریانوردی دارد و این موضوع نگاه ویژه نمایندگان و مسئولان استان را به این بخش طلب می‌کند.