هشتمین جلسه کمیسیون مبارزه با قاچاق استان خراسان رضوی برگزار شد؛

معاون استاندار خراسان رضوی: هر طرحی در استان، باید پیوست رضایت اجتماعی داشته باشد

اقتصاد پنهان- هشتمین جلسه کمیسیون برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خراسان رضوی به ریاست دکتر حسینی معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی و جانشین رئیس کمیسیون مذکور برگزار شد .

به گزارش اقتصاد پنهان، سید جواد حسینی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت : دستگاه های عضو کمیسیون بر اساس سیاست های سال 96، برنامه عملیاتی خود را احصا نموده تا بر اساس این برنامه های عملیاتی اطلس مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان تدوین شود.
حسینی با اشاره به اشتغال ایجاد شده در دولت تدبیر و امید گفت : در دولت تدبیر و امید علیرغم همه تنگناهای موجود   2 میلیون و 400 هزار شغل ایجاد شد که در نوع خود بی نظیر است.
وی افزود: مبارزه با فساد، اشتغال، محرومیت زدایی، تولید داخلی و شفافیت در عرصه اقتصادی از موارد مطرح شده در ایام تبلیغات ریاست جمهوری بود که همه این موارد به نوعی با رسالت  کمسیون برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت در مبارزه با قاچاق کالا و ارز مرتبط می باشد.
سید جواد حسینی تصریح کرد:  دولت کارنامه قابل دفاعی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز دارد و امید است با تلاش همگانی این روند بهتر از گذشته به پیش رود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی یکی از کارکردهای کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را ایجاد هم افزایی و رفع موانع احتمالی مبارزه با قاچاق دانست و گفت: در امر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 96 هفت اولویت اصلی مد نظر است که باید در حوزه و قلمرو کاری دستگاه های مرتبط، این هفت اولویت لحاظ گردد.
حسینی اولویت اصلی را مبارزه با قاچاق سازمان یافته دانست و افزود:مقام معظم رهبری نیز در سخنان ابتدای سال خود در حرم مطهر رضوی نیز به مبارزه با قاچاق سازمان یافته تاکید کردند.
وی اولویتهای بعدی را تکمیل زیر ساخت های کنترلی در مبادی ورودی، کامل کردن کنترل های الکترونیکی و سامانه ای،  فساد زدایی اداری، پولی و مالی در حوزه مبارزه با کالا و ارز، مباحث فرهنگی و آخرین رویکرد را سیاست همه جانبه نگری در حوزه مبارزه با قاچاق کالا  و ارز دانست و گفت: همه جانبه نگری باید قبل از مبادی ورودی، در مبادی ورودی، در مسیرها و در سطح عرضه مد نظر قرار گیرد.
جانشین رئیس کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در ادامه گفت: هر اقدام و طرحی در استان، باید پیوست رضایت اجتماعی داشته باشد تا با فعالیت اقتصادی مردم و اصول اقتصاد مقاومتی منافاتی پیدا نکند.
محمد ابراهیم افشاری دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در این جلسه گفت: با برنامه ریزی و اقدامات صورت گرفته در کارگروههای تخصصی کمیسیون استان و با توجه به فضا و شرایط روانی ایجاد شده در سطح جامعه برای برخورد با پدیده شوم قاچاق کالا و نا امنی به وجود آمده برای قاچاقچیان، نتایج اقدامات را در جهت حمایت از تولیدات داخلی مثبت ارزیابی و با اشاره به عزم جدی ستاد مرکزی در برخورد با قاچاقچیان عمده و کشف هزاران انبار مملو از کالای قاچاق در استانهای تهران و البرز، آمار کشفیات ستاد مرکزی در 6 ماهه اول سال جاری را 7 هزار میلیارد تومان عنوان و اظهار امیدواری نمود با کمک مردم، اصناف و اتحادیه ها گامهای اساسی تری در جهت هدف نهایی که پاکسازی سطح عرضه از وجود کالای قاچاق باشد برداشته شود.
تشریح شگردهای جدید قاچاقچیان و فعالیت باندهای قاچاق کالا از طریق شبکه های مجازی و کانالهای تلگرامی از دیگر موضوعات مورد اشاره توسط دبیر کمیسیون استان بود.
وی خواستار رصد بیش از پیش فضای مجازی توسط پلیس فتا و برخوردهای سلبی توسط سازمان‌ها و ارگان‌های ذیربط با متخلفان و افراد سودجو شد و با ارائه گزارش اهم اقدامات 7 ماهه کمیسیون و کارگروههای تخصصی ذیل کمیسیون استان افزود: برگزاری 179 جلسه با 948 مصوبه در کمیسیون‌ استان، کمیته‌های تخصصی چهارگانه، کارگروه‌های کارشناسی و کمیسیونهای شهرستانی حوزه استان در طول دوره قابل ذکر است.
دبیر کمیسیون استان با اشاره به افزایش 11 درصدی تعداد جلسات برگزاری و 23 درصدی تعداد مصوبات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ارزش کشفیات دستگاههای کاشف در طول دوره  7 ماهه را برابر با 965 میلیارد ریال اعلام که از رشد 3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار است .
سپس محمد شفیعی مدیرکل پست استان با اشاره به اساسنامه جدید شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران به تشریح رویکرد جدید شرکت ملی پست  در خصوص مبارزه با قاچاق کالا پرداخت .
سپس دکتر سعید باستانی نماینده مردم شریف تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در ابتدای امسال در حرم مطهر رضوی افزود : در راستای فرمایشات معظم له در مجلس شورای اسلامی دو کمیته به نامهای امنیت سرمایه گذاری و قاچاق کالا و ارز تشکیل شد .
مسئول کمیته قاچاق کالا و ارز مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: دو موضوع امنیت سرمایه گذاری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز می تواند مستقیما زمینه های کار و تلاش را در حوزه تولید و اشتغال تحت تاثیر قرار دهد .