برگزاری ۶۰۰ گشت مشترک بازرسی قاچاق کالا از سطح عرضه در خراسان جنوبی

اقتصاد پنهان- شهرکی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی و رئیس کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر شفاف سازی گردش کالا در سطح عرضه گفت: از ابتدای سالجاری بیش از ۶۰۰ گشت مشترک بازرسی در زمینه مبارزه با کالای قاچاق در استان انجام گرفته است.

به گزارش اقتصاد پنهان، داوود شهرکی در کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی اظهار داشت: وظیفه سازمان صنعت، معدن و تجارت در زمینه مبارزه با کالای قاچاق در سطح عرضه است که در هفت ماهه نخست امسال در این راستا 3 هزار و 200 مورد بازرسی از اصناف توسط بازرسین این سازمان صورت گرفته است که در این بازرسیها 98 پرونده به ارزش 130 میلیون تومان تشکیل شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی تصریح کرد: حدود 600 گشت مشترک در زمینه مبارزه با کالای قاچاق در این مدت در استان انجام گرفته است که در مجموعه نسبت به سال قبل که ارزش ریالی کالاهای قاچاق در زمینه اصناف 4 میلیون تومان بوده است به 110 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.
شهرکی افزود: اقدامات مهمی که در زمینه مبارزه با قاچاق کالا توسط این سازمان انجام گرفته است 570 انبار شناسایی و کددار شده است که در سامانه صنعت و معدن اعلام موجودی می‌کنند که اگر تخلف و مغایرتی داشته باشد اعلام و برخورد می‌شود.
وی تصریح کرد: خوشبختانه در زمینه نظارت بر شرکتهای پخش اقدام مطلوبی انجام داده‌ایم که این طرح در سطح کشور انجام شده و در حال حاضر نظارت کامل در این بخش وجود دارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به قاچاق لوازم خانگی، افزود: خوشبختانه از ابتدا امسال طرح نظارت آن به اصناف واگذار شده است که در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌ایم و در این بخش نیز موفق بوده‌ایم.
شهرکی در پایان گفت: مجموعاً در حوزه خراسان جنوبی روند ما در مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه خوب بوده است هرچند که سطح عرضه فقط 5 درصد درآمد کالاهای قاچاق ورود به کشور است و در بخش مبارزه با کالاهای قاچاق سلامت محور نیز تعامل خوبی با معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند را داریم که در این زمینه گشتهای مشترکی انجام می‌شود.