رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در استان گلستان

اقتصاد پنهان- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان گفت: ارزش ریالی کشفیات کالای قاچاق در این استان، در سال گذشته و شش ماهه اول امسال، رشد قابل ملاحظه ای را نشان می دهد.

به گزارش اقتصاد پنهان، علی اصغر طهماسبی در جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اظهار کرد: طی سال 94 ارزش ریالی کالای مکشوفه قاچاق در استان گلستان بیش از 83 میلیارد ریال بوده که این رقم در شش ماهه اول سال 95 به بیش از 97 میلیارد ریال رسیده است.
رئیس کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گلستان ادامه داد: دولت تدبیر و امید بیشترین توان خود را برای مقابله با قاچاق کالا و فساد اقتصادی به‌کار بسته است و این مسیر را به قوت قبل ادامه خواهد داد.
وی خاطرنشان کرد: اگر پدیده شوم قاچاق کالا وجود نداشته باشد، بسیاری از جوانان بیکار ما، مشغول به کار خواهند شد و واحدهای تولیدی و صنعتی ما جان تازه ای خواهند گرفت.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان افزود: تولیدکنندگان ما باید بدانند تولید کالای با کیفیت و ارائه آن با قیمت مناسب از راه‌های اصلی مبارزه با قاچاق کالا است و در صورتی که نتوانیم در تولید کالای با کیفیت داخلی و ارائه قیمت مناسب موفق عمل کنیم، حتی اگر همه درها را هم ببندیم، باز هم کالای قاچاق راه خود را از راه‌های دیگر یا بصورت زیرزمینی پیدا خواهد کرد.
طهماسبی تأکید کرد: باید اذعان کنیم که اگر در کشور جنس خوب، با کیفیت و قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی تولید کنیم، پدیده قاچاق کالا را به حداقل خواهیم رساند.
رئیس کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، بیان کرد: با شکل گیری سامانه های الکترونیک و بوجود آمدن امکان رهگیری کالای قاچاق، میزان کشفیات کالای قاچاق در کشور رشد قابل ملاحظه ای داشته است.
وی در ادامه گفت: لوازم آرایشی، موبایل و تبلت و دخانیات همچنان از بیشترین فراوانی کالای قاچاق ورودی به استان گلستان برخوردارند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار با تأکید بر تعامل و هماهنگی بین بخشی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز، افزود: همه دستگاه‌ها موظف به ایجاد ساختاری مناسب در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستند.
وی آگاهی بخشی به اصناف و جامعه را از ضروریات مبارزه با کالای قاچاق عنوان کرد و گفت: قطعاً مبارزه همه جانبه با این پدیده شوم اقتصادی بدون همکاری مردمی میسر نخواهد بود لذا از رسانه‌های استان انتظار داریم تا فرهنگ‌سازی در خصوص عدم استفاده مردم از کالای قاچاق را در دستور کار خود قرار دهند.