برگزاری کارگاه آموزشی شناخت عوارض ناشی از مصرف کالاهای قاچاق آرایشی و بهداشتی استان یزد

اقتصاد پنهان- پیرو مصوبه جلسه کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه کارگاه آموزشی شناخت عوارض ناشی از مصرف کالاهای قاچاق آرایشی و بهداشتی استان یزد با حضور دبیر کمیسیون استان ، توسط معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان برگزار شد.

به گزارش اقتصاد پنهان، در اجرای مصوبات چهارمین جلسه کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه استان مبنی بر برگزاری کارگاه آموزشی با هدف پیشگیری و اطلاع رسانی استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی سالم و مضرات کالاهای تقلبی و قاچاق با محوریت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی(ره) و همکاری کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کارگاه مذکور با حضور بیش از 100 نفر از متصدیان آرایشگاه های زنانه در محل سالن اجتماعات مرکز بهداشت شهرستان یزد برگزار شد.
در این کارگاه یک روزه که با حضور دبیر کمیسیون و معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان برگزار شد، دبیر کمیسیون استان طی سخنانی در این جلسه با اشاره به اثرات زیانبار قاچاق کالاهای سلامت‏ محور و خطرات استفاده از فرآورده‌های قاچاق و غیرمجاز آرایشی و بهداشتی به تشریح سیاست‌های دولت تدبیر و امید در برخورد با معضل قاچاق کالا پرداخت و با اشاره به سیاست ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای آموزش و فرهنگ سازی برای مقابله و عرضه کالای قاچاق گفت: آماده کردن مردم برای مبارزه با قاچاق کالا و مصرف کالای داخلی و کاهش تقاضای کالاهای خارجی در سایه آموزش و فرهنگ‌سازی امکان پذیر خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه سالانه بیش از یک میلیارد دلار لوازم آرایشی و بهداشتی بصورت قاچاق  وارد کشور می‌شود، بر ضرورت هماهنگی و تعامل دستگاه‌های ذیربط در جهت برخورد قاطع با این نوع کالاها که مستقیماً با سلامت جامعه در ارتباط است، تأکید نمود.
ترحمی دبیر کمیسیون با اشاره به سیاست های دولت برای خروج از رکود و حمایت از صنایع داخلی یکی از الزامات آن را توجه آحاد جامعه به مصرف کالای با کیفیت داخلی و پرهیز از خرید کالای قاچاق عنوان کرد.
وی با اشاره به این مطلب که خرید هر کالای قاچاق مساوی با از دست رفتن یک فرصت شغلی برای جوان ایرانی است از شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی خواست در ترویج و تشویق مصرف کنندگان به مصرف کالای ایرانی و پرهیز از عرضه کالای قاچاق پیشقدم باشند.