دبیر کمیسیون مازندران در جلسه نوشهر عنوان کرد؛

قاچاق در برنامه‌های تنظیم بازار اختلال ایجاد می‌کند

اقتصاد پنهان- پیرفلک در جلسه کمیسیون شهرستان نوشهر، پدیده شوم قاچاق کالا را سبب ایجاد اختلال در برنامه‌های تنظیم بازار دولت‌ها دانست و گفت: در این حالت کالاهای زیادی که مورد هدف و نیاز کشور نیست وارد کشور می‌شود و یا صادراتی انجام می‌گیرد که مورد هدف دولت نیست.

به گزارش اقتصاد پنهان، دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق  کالا و ارز استان مازندران در جلسه  کمیسیون شهرستان نوشهر که در محل اداره‌کل گمرکات مازندران برگزار شد، گفت: اقتصاد مقاومتی باید درون‌زا و با اتکا به منابع خود در حوزه‌های مختلف باشد، ضمن اینکه باید نگاهی به آن سوی مرزها برای صادرات کالاهای تولیدی داشته باشیم.

وی تهاجم فرهنگی و تغییر نگرش مردم به کالاهای داخلی را از دیگر آسیب‌های پدیده قاچاق بر شمرد و موجب پایین جلوه دادن کیفیت تولیدات داخلی عنوان کرد و افزود: کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته در یک شب به این توسعه و پیشرفت نرسیده اند ، بلکه مسیرها را به مرور طی کردند.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مازندران بر ضرورت کار فرهنگی در بحث مبارزه با قاچاق کالا تأکید کرد و گفت: مردم بدانند که خرید کالای قاچاق برای کشور و خودشان بسیار آسیب‌زا است زیرا فرصت‌های ایجاد اشتغال را از بین می‌برد.

وی با اشاره به اینکه استان مازندران دارای کشاورزی و دامپروری بسیار با کیفیتی است و حتی محصولات آن بعضاً از مشابه نوع خارجی با کیفیت‌تر است، تصریح کرد: به جرأت می‌توان گفت محصولات مرکبات و لبنیات مازندران از بهترین‌های جهان است ولی این سؤال است چرا در مازندرانی که بهترین برنج و مرکبات را دارد برنج تایلندی و یا مرکبات چینی و مصری در بازار مازندران عرضه می‌شود.

پیرفلک با بیان اینکه باید کار مبارزه با قاچاق کالا را باید بسیار جدی بگیریم، اظهار کرد: بحث فرهنگ‌سازی در حوزه مصرف کالاهای داخلی مورد توجه قرار گیرد و مبارزه با قاچاق کالا همت مضاعف و جمعی تمام دستگاه‌های اداری و دولتی را می‌طلبد.

در حاشیه این سفر دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز مازندران از آزمایشگاه اداره استاندار نوشهر (غرب مازندران) بازدید بعمل آورد. در این بازدید مهندس رحیمی رئیس اداره استاندارد نوشهر (غرب مازندران) به بیان چگونگی روند فعالیتهای آزمایشگاه های این اداره پرداخت و توضیحات لازم را ارائه نمود.

همچنین پیرفلک از اداره کل گمرکات استان بازدید کرد. وی با همراهی فرماندار شهرستان نوشهر و مدیر کل گمرکات استان از نقاط مختلف اداره کل گمرکات  اعم از سایت ، اتاق کنترل، انبار و... بازدید نموده  و در جریان چگونگی روند ورود، ثبت و خروج کالا قرار گرفت.