بررسی تاثیرقاچاق کالا بر سلامت و بهداشت عمومی

اقتصاد پنهان -کالاهای قاچاق همانگونه که از عنوانش پیداست، خارج از نظارت و کنترل رسمی وارد کشور می‌شوند، بنابراین طبیعی است که در بسیاری ازموارد، فاقد استانداردهای لازم باشند. این ویژگی بیانگر این است که قاچاق کالا می‌تواند علاوه بر پیامدهای زیانبار اقتصادی، امنیت بهداشتی و سلامت جامعه را نیز تهدید ‌کند.

بنا به گفته کارشناسان، ایران یکی از مصرف‌کنندگان عمده لوازم آرایشی در جهان است. برآوردها نیز نشان می‌دهند که در سال 1394 حدود 1181 میلیون دلار لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق وارد کشور شده است. توزیع‌کنندگان این کالاها اعتراف می‌کنند که بیشتر لوازم آرایشی که با نشان‌های تجاری معروف در بازار داخلی توزیع می‌کنند، در چین، تایلند و ترکیه جعل شده و به ایران قاچاق می‌شود. البته این تنها لوازم آرایشی و بهداشتی‌ قاچاق نیستند که سلامتی جامعه را تهدید می‌کنند، بلکه کالاهای قاچاق دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند چنین خطری را به‌همراه داشته باشند. مطابق برآوردها، در سال 1394 حدود 181 میلیون دلار دارو، 1406 میلیون دلار مواد غذایی و 275 میلیون دلار چای به داخل کشور قاچاق شده است. این آمار بیانگر آن است که اگر بخش مهمی از این میزان کالاهای قاچاق، تقلبی و غیر استاندارد باشند -که به احتمال زیاد این‌گونه است- آنگاه براستی باید گستره تهدیدات بهداشتی جامعه را قابل تأمل و نگران‌کننده دانست.
متن کامل گزارش در اداره کل پژوهش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز موجود بوده و در صورت نیاز، از طریق مکاتبه با این اداره کل قابل دسترسی است.