شبستری در جلسه کمیسیون آذربایجان شرقی عنوان کرد:

قاچاق کالا مانع بزرگ پیشرفت و توسعه کشور

اقتصاد پنهان- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه معضل قاچاق تهدید جدی در تولید و اشتغال است، بر ضرورت مقابله جدی با این پدیده شوم تاکید کرد.

به گزارش اقتصاد پنهان، سعید شبستری در دومین جلسه کمیسیون برنامه ریزی ، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان آذربایجان شرقی در منطقه آزاد ارس، اظهار کرد: با وجود اتخاذ تدابیر لازم برای مبارزه با پدیده قاچاق هنوز با وضعیت ایده آل و مطلوب فاصله داریم و این امر پیشرفت و توسعه را تحت الشعاع قرار داده است.

وی بر ضرورت همکاری بین بخشی و تعامل تمامی دستگاهها و سازمان ها در مبارزه با قاچاق کالا تاکید کرد و افزود: خوشبختانه عزم جدی در این راستا در مسوولان استانی وجود دارد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی افزایش نظارت ها، کنترل مبادی ورودی و مجهز شدن به امکانات و تجهیزات پیشرفته در کنار بهره گیری از نیروی انسانی کافی و مجرب را در مهار قاچاق کالا موثر دانست.

شبستری با اشاره به سیاست های دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولید داخلی مورد تاکید مقام معظم رهبری و شخص رئیس جمهور، تصریح کرد: مبارزه قاطع با قاچاق کالا به منظور حمایت از تولید داخلی، رفع وابستگی ها و رونق اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

وی به اقدامات موثر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در آسیب شناسی و پیشگیری از قاچاق کالا اشاره و خاطرنشان کرد: در این راستا اقدامات خوبی به خصوص در منطقه آزاد ارس که به نوعی در قاچاق کالا سهیم است، انجام شده اما این اقدامات کافی نیست.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی، نبود آزمایشگاه فرآورده های نفتی در اداره استاندارد و طولانی بودن مهلت رسیدگی به پرونده های قاچاق سوخت را مانعی بزرگ در اجرای سیاست و برنامه های مبارزه با قاچاق کالا بیان کرد.

شبستری همچنین بر ضرورت رفع مشکلات صادرکنندگان و فعالان اقتصادی با روان سازی امورات را گامی مهم در رونق اقتصادی استان و منطقه آزاد ارس دانست.

لازم به ذکر است ایجاد آزمایشگاه فرآورده های نفتی با مشارکت منطقه آزاد ارس ظرف یک ماه آینده، تعیین تکلیف کالاهای مکشوفه بلاتکلیف در انبارهای استان، استقرار نمایندگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در منطقه آزاد ارس و تجهیز منطقه آزاد ارس به سامانه یکپارچه گمرکی از مصوبات این نشست بود.