معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز عنوان کرد:

شکوفایی اقتصادی با پیشگیری از قاچاق کالا و حمایت از تولیدات داخلی

اقتصاد پنهان- جوهری گفت: امروزه قاچاق کالا و ارز صدمات فراوانی بر پیکره اقتصادی کشور وارد کرده است. مشکلاتی نظیر کاهش تولیدات داخلی، افزایش بیکاری و آثار ناشی از آن، کاهش سرمایه گذاری‌های مولد و کاهش درآمدهای عمومی دولت نمونه‌هایی از صدمات قاچاق کالا است.

به گزارش اقتصاد پنهان، مهدی جوهری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز در گفت و گو با خبرگزاری میزان با اشاره به اهمیت جلوگیری از قاچاق کالا و ارز گفت: «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» شعاری که توسط مقام معظم رهبری(مدظله العالی) برای سال جاری برگزیده شده است. ایشان سال 1390 را سال «جهاد اقتصادی» نام نهادند. شعار سال 1391 را «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، برگزیدند. در سال1392، شعار سال با عنوان «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» برگزیده شد و سال 93، با عنوان «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریت جهادی» نام گذاری شد.

وی گفت: با نگاهی به عناوین فوق درمی‌یابیم که توجه ویژه به «اقتصاد»، همواره مد نظر رهبر معظم انقلاب بوده است و ایشان با پیش‌بینی دقیق شرایط کشور، نقشه راه اقتصادی را به درستی ترسیم کرده‌اند. لذا مقتضی است تلاش مضاعفی در راستای کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد ایران صورت پذیرد.

معاون اجتماعی دادگستری البرز ادامه داد: قاچاق کالا و ارز یکی از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اقتصادی است و زمانی ظهور می‌کند که چرخه تولید، توزیع و مصرف، به عنوان زیربنای فعالیت‌های اقتصادی، دچار آسیب شود.

جوهری تصریح کرد: امروزه قاچاق کالا و ارز صدمات فراوانی بر پیکره اقتصادی کشور وارد کرده است. مشکلاتی نظیر کاهش تولیدات داخلی، افزایش بیکاری و آثار ناشی از آن، کاهش سرمایه گذاری‌های مولد، کاهش درآمدهای عمومی دولت نمونه هایی از صدمات قاچاق کالا می‌باشد.

این مقام مسئول به اقدامات انجام شده در معاونت اجتماعی دادگستری البرز در ارتباط با پیشگیری از قاچاق کالا اشاره کرده و گفت: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و نظر به اهمیت موضوع، کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز استان البرز به همت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز در راستای تبصره 1 ماده 4 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز آغاز به کار کرده و با برنامه‌ریزی و پیگیری‌های مستمر، سلسله نشست‌های تخصصی با حضور مدیران کل ادارات اطلاعات، تعزیرات حکومتی، بازرسی، نیروی انتظامی، حمل و نقل و پایانه‌ها، گمرک، دخانیات، استانداری، صنعت، معدن و تجارت، صدا و سیما، فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و گردشگری، شرکت پخش فراورده‌های نفتی و اتاق اصناف و اتحادیه‌های استان البرز و نمایندگان سایر نهادهای ذیربط برگزار گردید.

وی افزود: این کارگروه تاکنون بیش از 10 جلسه تخصصی و 50 مصوبه داشته که اکثر مصوبات با توجه به توان و بودجه دستگاه‌های عضو، مورد اقدام و بعضاً در دست اقدام قرار دارد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز ادامه داد: پیرو جلسات فوق الذکر، در 3 مرحله تیم بازرسی کارگروه به صورت میدانی از سهمیه بگیران سوخت استان بازدید به عمل آوردند و نقاط ضعف و قوت که منتهی به قاچاق سوخت استان می‌گردید را شناسایی نموده و جهت استماع گزارش تیم بازرسی و تحلیل آن نیز جلسات متعددی با مسؤولین شرکت نفت، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت استان جداگانه برگزار گردید.

وی ادامه داد: کمیته حمل و نقل نیز که در ذیل کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز تشکیل شده است و با ریاست مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان البرز فعالیت می نماید، تاکنون بیش از 6 جلسه برگزار کرده و تعداد 25 مصوبه داشته است که با پیگیری‌های صورت گرفته، اکثراً اقدام شده و یا در دست انجام است.

جوهری اظهار کرد: یکی از اقدامات مؤثر و مبتکرانه در این کارگروه، آسیب‌شناسی در هر جلسه پیرامون وظایف یکی از دستگاه‌های متولی مبارزه و پیشگیری از قاچاق است که با توجه به قوانین و حیطة اختیارات و وظایف آن دستگاه، نسبت به عملکرد آن ارزیابی لازم صورت پذیرفته و نقاط ضعف و قوت احتمالی شناسایی و با تجمیع نظرات کارشناسی اعضاء، راهکار مناسب پیش‌بینی می‌گردد.

این مقام مسؤول به اقدامات در حال انجام هم اشاره کرده و عنوان کرد: طرح پژوهشی با عنوان «آسیب‌شناسی عوامل مؤثر بر پیشگیری از قاچاق» در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان البرز در حال انجام می‌باشد.

مهدی جوهری در پایان گفت: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر این که گسترش پدیده قاچاق و تأثیر مخرب آن در امر تولید، تجارت قانونی، سرمایه گذاری و اشتغال، ‌خطر جدی و بزرگی است که باید با جدیت تمام با آن مبارزه کرد و بر همه دستگاه‌هایی که به نحوی می‌توانند در این امر دخیل باشند واجب است که سهم خود را در این مبارزه ایفا کنند، لذا اقدامات مؤثری تاکنون در راستای پیشگیری از قاچاق کالا و ارز و شکوفایی اقتصادی استان البرز صورت پذیرفته که امید است با یاری خداوند و مشارکت کلیه دستگاه‌های ذیربط بتوان هر چه بیشتر در این راستا اقدام و عمل نمود.