دیدار اعضاء دبیرخانه کمیسیون با نماینده محترم ولی فقیه وامام جمعه اردبیل

اقتصاد پنهان- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: با باز بودن دروازه های کشور به ورود کالاهای خارجی مبارزه با قاچاق معنا ندارد و همه دولت ها در این رابطه مقصر هستند و برای مقابله با آن باید دولت و مجلس با جدیت عمل کنند.

به گزارش اقتصاد پنهان، آیت الله سیدحسن عاملی روز یکشنبه در دیدار با اعضای کمیسیون هماهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اردبیل افزود: اگر دولت می‌خواهد به اقتصاد مقاومتی عمل کند بهتراست به نهادهای مالی، بانک‌ها و قاچاق افسار گسیخته سر و سامان دهد.
وی با قدردانی از مسؤولان استان اردبیل به خاطر جدیت در مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این استان اظهار کرد: جدیت مسؤولان امر موجب فشار به مردم می شود و این در حالی است که کالاهای خارجی در بازار یافت می شود، تجارت کنندگان آن کالاها حق دارند ادعا بکنند آنچه می فروشند را از بازارهای داخلی خریده و عرضه می‌کنند.
وی بیان کرد: کشور در حال رکود است و تعدد مناطق آزاد تجاری زمینه ورود کالاهای خارجی و خروج ثروت از کشور را فراهم آورده است.
امام جمعه اردبیل ادامه داد: در هر صورت قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز لازم الاجراست و به ویژه با قاچاق موادی که به جان انسان ها ضرر می رساند باید با جدیت هرچه تمام تر برخورد شود ، در مبارزه با قاچاق در دوره گذر هستیم و برای عبور از این دوره باید بیشتر از تجربه کشورهای موفق دنیا استفاده کنیم.
آیت الله عاملی خواستار توصیه به مردم برای خرید تولیدات داخلی، سخت گیری بیشتر با عاملان قاچاق کالا و ارز ، اعمال خود صیانتی در فرایندهای اداری مبارزه با قاچاق و قطع رابطه ارباب رجوع و مسوولان امر در این حوزه شد.
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: ایران اقتصاد ترکیه را با وارد کردن کالاهایش زنده کرده و با تداوم این رویه ثروت کشور روز به روز خارج می شود و انگیزه سرمایه گذاری در کشور را کاهش می دهد.
طاهر شریفی معاون سیاسی امنیتی استانداری اردبیل نیز در این نشست گفت: ماموریت خطیری بر عهده کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اردبیل نهاده شده ، ابلاغیه مقام معظم رهبری خطاب به رییس جمهوری در این زمینه دلیل بر اهمیت مبارزه با این پدیده است.
او اظهار کرد: کارگروه های کمیسیون مبارزه با پدیده قاچاق در اردبیل به طور مرتب برگزار می شود.
امام جمعه اردبیل افزود: هماهنگی و همکاری خوبی بین دستگاه های متولی مبارزه با قاچاق در اردبیل وجود دارد و می توان ادعا کرد که این استان در بین استان های مرزی کشور در مبارزه با قاچاق با جدیت بیشتر عمل کرده است.

در این دیدار دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت برمبارزه با قاچاق کالا و ارز استان طی گزارشی اظهار کرد: قاچاق در این استان شکل‌های مختلفی پیدا کرده و پوشاک، چای، برنج، سوخت، خودروهای گرانقیمت، بذر، سم و کود را نیز شامل می شود.
وی گفت: در جنگ تمام عیار با پدیده قاچاق کالا و ارز قرار داریم و این پدیده پاشنه آشیل اقتصاد مقاومتی محسوب می شود و با وجود اینکه یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی خرید کالای داخلی است دشمن برای ترویج قاچاق و ورود کالای خارجی به کشور ما تلاش می‌کند.
عظیمی افزود: اولویت مبارزه با قاچاق در استان مقابله با کالاهای ممنوعه (تجهیزات دریافت از ماهواره، عتیقه، مشروبات و اقلام ضد فرهنگی مستهجن) است و نسبت به افزایش قاچاق آنها در استان نگرانی وجود دارد.
دبیر کمیسیون استان اظهار کرد: عوامل مبارزه با قاچاق در استان تلاش خوبی از خود نشان می دهند و برای مقابله با کانون های عرضه مشروبات الکلی دست ساز در برخی از نقاط استان برنامه ریزی شده است.
عظیمی بیان کرد: تاکنون به اندازه بار 30 کامیون تجهیزات دریافت از ماهواره در استان جمع آوری شده و لازم است در کنار این اقدام کار فرهنگی نیز صورت بگیرد.
وی اظهار کرد: دشمن گلوگاه های اقتصادی را شناسایی کرده و امکان ورود مواد مضر را فراهم و زمینه وارد شدن کالاهای مفید به کشور را از بین می برد.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری اردبیل در خاتمه از ورود بیش از یک هزار قلم داروی سقط جنین به استان و برخورد قانونی با پزشکان تجویز کننده این داروها خبر داد.