همزمان با سالروز صدور فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی

رشد ۴ برابری کشف کالای قاچاق در سه سال اخیر

اقتصاد پنهان- دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گلستان از رشد ۴ برابری کشف کالای قاچاق در کشور طی سه سال گذشته خبر داد.

به گزارش اقتصاد پنهان، علی اصغر طهماسبی، در جلسه کمیسیون استان گلستان که همزمان با سالروز صدور فرمان  رهبر معظم انقلاب در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد، اظهار کرد: با اقدامات صورت گرفته حجم قاچاق سوخت در کشور از هفت میلیارد دلار در سال 92  به حدود یک میلیارد دلار در سال 94  کاهش یافته است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، گفت: خوشبختانه اقدامات مقابله ای طی سه سال گذشته در سطح کشور موفق بوده و حجم کشفیات کالای قاچاق از  حدود 12 هزار میلیارد ریال در سال92، به 18 هزار میلیارد ریال در سال 93  افزایش یافته است که رشد 4 برابری کشفیات را نشان می دهد.

وی افزود: به عنوان نمونه گمرک جمهوری اسلامی ایران با بهره گیری از سامانه های الکترونیکی پیشرفته، کشفیات خود را از 390 میلیارد ریال در سال93 به 4730 میلیارد ریال در سال94 رسانده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار ادامه داد: بیشترین قاچاق خروجی از کشور را سوخت، کود شیمیایی و دارو به خاطر تداوم پرداخت یارانه از سوی دولت و بیشترین کالاهای قاچاق ورودی به کشور را پوشاک، گوشی تلفن همراه و دخانیات تشکیل می دهند.

طهماسبی خاطرنشان کرد: در زمینه برخورد با باندها و شبکه های اصلی و مقابله با قاچاق سازمان یافته، دستگاه‌های مسؤول بخصوص نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات اقدامات مؤثری انجام داده اند که از آن جمله می‌توان به تشکیل 19 قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان‌های آلوده توسط نیروی انتظامی اشاره کرد.
وی افزود: قاچاق کالا یکی از معضلات بزرگی است که اقتصاد ما با آن دست به گریبان است و عرضه هر نوع کالای خارجی در بازار، مساوی با از دست رفتن یک فرصت شغلی در کشور و انباشت کالاهای تولید داخل در انبارهای کارخانجات است در حالیکه در بازار جنس خارجی فراوان یافت می شود که نبود اقدامات فرهنگی کافی در خصوص تقبیح کالای قاچاق در این حوزه محسوس است.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان بیان کرد: باید به موازات اقدامات مقابله ای و فرهنگی، کیفیت تولید داخل نیز ارتقاء یابد تا گرایش مردم به سمت کالاهای خارجی به حداقل ممکن برسد.

وی با بیان اینکه اثرات سوء قاچاق بر اقتصاد کشور به مراتب بالاتر از اثرات سوء تحریم ها است، گفت: قاچاق کالا باعث افول تجارت قانونمند، کاهش میزان اشتغال و به تبع آن کاهش تولید، کاهش درآمدهای دولت، بی عدالتی مالیاتی، افزایش هزینه های تولید و کاهش انگیزه های سرمایه گذاری می‌شود.

طهماسبی در پایان، قاچاق کالا را یکی از موانع بزرگ در تحقق اقتصاد مقاومتی خواند و خواستار اهتمام هر چه بیشتر دستگاهها در امر مبارزه با پدیده شوم قاچاق کالا در استان و اجرای دقیق بندهای برنامه راهبردی مبارزه باقاچاق کالا و ارز استان شد.