بمناسبت چهاردهمین سالروز صدور فرمان رهبر معظم انقلاب در مورد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

اقتصاد پنهان-علی‌اکبر زارعی‌نژاد-این روزها در رسانه های ارتباطی اعم از دیداری و شنیداری نوشتاری، مجازی، محافل و همچنین در رسانه ها و تریبون های عمومی مسائل اقتصادی در صدر قرار گرفته است. مسائلی مانند وضعیت معیشتی مردم، بیکاری، حمایت از تولید و صنایع داخلی از جمله مباحث داغی است که هر روز از گوشه و کنار مطرح می‌شود.

به نظر کارشناسان حوزه اقتصاد، وضعیت اقتصادی از مؤلفه های زیادی تاثیر می‌پذیرد که شاید مؤثرترین مؤلفه آن در چرخه اقتصادی جامعه، جریان پول‌های غیرقانونی در کشور است. منشاء این پول‌ها که لقب پول‌های کثیف را نیز به آن اطلاق می‌کنند، درآمدهای کلان ناشی از معاملات غیرقانونی و غیررسمی  خصوصاً قاچاق کالا و ارز است.
برخورد جدی و ایجاد ساختار منسجم برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز با صدور فرمان رهبر معظم انقلاب به رییس جمهوری وقت در تاریخ 12 تیرماه 1381 محقق می‌شود. در این فرمان رهبر عظیم‌الشأن انقلاب نکات اصلی و ضروری  این امر را به صورت واضح و شفاف تبیین فرمودند. این نکات یا به عبارتی اصول عبارتند از: تعریف مسئله، آثار و پیامدها، جامعه هدف، روش حل یا مقابله و در نهایت حفظ دستاوردهای آن است، که به اختصار بیان هر نکته در ذیل می‌آید:
1. تعریف مسئله: معظم له در فرمان صادره گسترش پدیده قاچاق کالا را خطر جدی و بزرگ و دارای تأثیر مخرب بر اقتصاد و جامعه بیان فرموده‌اند.
2. آثار و پیامدها: ایشان در ادامه به حوزه‌های آسیب پذیر از قاچاق کالا که عبارتند از تولید، تجارت قانونی، سرمایه گذاری و اشتغال اشاره فرموده‌اند.
3. جامعه هدف: ایشان جامعه هدف و آسیب پذیر را کل کشور و تمامی دستگاه‌هایی را که می‌توانند به نحوی در این امر دخیل باشند را با قید کلمه «واجب» به ایفای نقش فرمان داده‌اند.
4. روش حل: ایشان در 4 بند ساختاری در عالی‌ترین سطح و دارای اشراف اطلاعاتی و نظارت  قانونی بر دستگاه‌ها، تبلیغات هوشمندانه، برخورد قاطع قضایی و انتظامی و در صورت لزوم نظامی، گستره مبارزه را پیش از مبادی ورودی تا سطح عرضه در بازار بیان فرموده‌اند.
5. حفظ دستاورد: ایشان هوشیاری، دقت و مراقبت از این امر را در گروه آلوده نشدن عناصر دخیل در این امر به بیماری رشوه و امثال آن دانسته و تأکید بر آن را بیان فرموده‌اند.