برخورد با دانه‌درشت‌های قاچاق در استان اردبیل

اقتصاد پنهان- مدیرکل دفتر امنیتی و انتظامی استانداری اردبیل از برخورد با دانه‌درشت‌های قاچاق در سال جاری خبر داد.

به گزارش اقتصاد پنهان، احمد عظیمی در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اردبیل تصریح کرد: با وجود تأکید رهبر معظم انقلاب به عزم ملی برای مبارزه با قاچاق کالا، هنوز عزم و انسجام مطلوب مشاهده نمی‌شود.

عظیمی به راه‌اندازی قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا در استان اشاره کرد و گفت: مبارزه با دانه‌درشت‌های قاچاق و کنترل مبادی ورودی در اولویت اول و مبارزه با قاچاق کالاهای ممنوعه از جمله مشروبات الکلی و آثار تاریخی در اولویت بعدی سیاست‌های کمیسیون استان قرار دارد.

مدیرکل دفتر امنیتی و انتظامی استانداری افزود: متأسفانه شاهد شکست قبح مصرف مشروبات در مراسم‌های عروسی هستیم.

وی با اعلام جرایم چندصد میلیونی در پرونده‌های قاچاق مشروبات الکلی گفت: لازم است با گلوگاه‌ها و باندهای سازمان‌یافته قاچاق برخورد جدی و اساسی صورت گیرد.

عظیمی از انجام 16 هزار و 700 فقره بازرسی در سال گذشته و دو هزار و 400 فقره بازرسی در سه ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: خروجی بازرسی‌ها مقبول نیست و انتظار می‌رود مبارزه با قاچاق در مرکز استان جدی‌تر از سایر مناطق پیگیری شود.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری اردبیل به ضرورت مشارکت اصناف در مبارزه با قاچاق تاکید کرد و افزود: در حال حاضر فعالیت پلیس‌های تخصصی در مبارزه با قاچاق کالا و ارز  آسیب‌شناسی شده است.

عظیمی با تأکید به ضرورت‌ آموزش در مقوله مبارزه با قاچاق از تأمین هزینه‌های دوره‌های آموزشی مدون در این حوزه خبر داد.

مدیرکل دفتر امنیتی و انتظامی استانداری اردبیل به معظل قاچاق پوشاک مستعمل و  فله‌ای اشاره کرد و گفت: متأسفانه اینگونه لباس‌ها که حتی به لحاظ بهداشتی مورد تأیید نیستند در مراکز عرضه کالای غیرمجاز و فروشگاه‌های فاقد پروانه به فروش می‌رسد.

وی با بیان اینکه این لباس‌ها در گمرک بیله سوار به صورت تجمیع شده و در حجم قابل توجه در قالب بار همراه مسافر وارد می‌شود گفت: ورود روزانه پنج تن اپوشاک تاناکورا از طریق گمرک توجیه ندارد.

وی متذکر شد: در حال حاضر سه محور اردبیل- سراب، اردبیل- کوثر و آستارا از معابر فعال قاچاق در استان هستند و قاچاقچیان از شیوه‌ها و شگردهای مختلف برای قاچاق کالا از جمله چاپ نشان‌های ایرانی بر روی کالای قاچاق استفاده می‌کنند.

مدیرکل دفتر امنیتی و انتظامی استانداری اردبیل با تأکید بر رعایت اولویت در بررسی و رسیدگی به پرونده‌های قاچاق گفت: در مقوله مبارزه با قاچاق سرعت، قاطعیت و عدالت مطرح است و در امر اطلاع‌رسانی پرونده ها نیز لازم است تا زمانی که پرونده‌ای قطعی نشده، اطلاع‌رسانی نشود.