سامان‌دهی کالای ته لنجی در استان بوشهر

اقتصاد پنهان-استان بوشهر از استان‌های جنوبی ایران و هفدهمین استان بزرگ کشور، با داشتن ۹۳۷ کیلومتر مرز آبی بیشترین همجواری را با خلیج فارس دارا بوده و شغل حدود ۸۰ درصد مردم شهرستان‌های استان بوشهر به دریا وابسته و نزدیک به حدود ۲ هزار شناور در این استان، به امر مبادلات تجاری باکشورهای همسایه مشغول هستند.

به گزارش اقتصاد پنهان، اگرچه بر اساس آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، هر ملوان سالانه می‌تواند شش بار کالا به میزان یک هزار و 500 دلار با خود به عنوان کالای ته لنجی یا ملوانی وارد نماید و از این طریق بخشی از معیشت خود را تامین نماید، لیکن واقعیت آن است که امروزه این مسئله خود به یکی از دروازه های ورود کالای قاچاق به کشور تبدیل شده است.

از طرف دیگر نیز عدم تناسب نوع و میزان ورودی این کالاها با نیاز بازارهای استان، وجود گروه های کالایی مشابه تولید داخل و در پی آن تعطیلی برخی کارخانه های تولیدی و صنعتی، ورود موردی کالاهای ممنوعه و غیرمجاز در لوای این گروه کالایی و عدم تامین مناسب و اطمینان خاطر از سلامت غذایی، بهداشتی، استاندارد و قرنطینه ای این گروه کالایی از جمله دیگر مشکلاتی است که باعث پیچیدگی بیشتر این مسئله گردیده و ضرورت تدبیر، سامان دهی و قاعده‌مند کردن این موضوع را باعث شده است.
در این ارتباط و به منظور سامان مند نمودن این مسئله تلاش شد تا نشست های متفاوتی با مسئولین نهادها و دستگاه های مختلف از جمله ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، معاونت امنیتی - انتظامی وزارت کشور و همچنین ریاست گمرک جمهوری اسلامی ایران برگزار و ضمن شناخت دقیق ابعاد سیاسی، انتظامی و امنیتی موضوع، نقشه راه و طرحی همه جانبه و در عین حال تدریجی را که هم بتواند در راستای معیشت و کرامت مردم منطقه بوده و هم اینکه بتواند ورود کالای قاچاق و در عین حال مضر برای تولید داخل را مهار و مدیریت نماید، استخراج و تهیه شود.

از جمله برخی از اهداف و چشم‌انداز مشخص شده برای سامان‌دهی کالای ته‌لنجی در استان بوشهر که در واقع ماحصل برگزاری نشست‌های مختلف و متعدد اجرایی و کارشناسی بوده است را می توان اینگونه بیان داشت:
1. اخذ عوارض کامل گمرکی از(25 درصد) کالاهای مذکور
2. تعیین فهرست نوع کالاهای ته لنجی با رعایت تدریجی ملاحضات و تصمیمات ملی جهت حمایت از کالاهای مشابه تولید داخل
3. تلاش برای استقرار سامانه الکترونیکی صدور پته الکترونیکی کالای همراه ملوان در سطح استان
4. افزایش نظارت بهداشتی، قرنطینه‌ای، استاندارد و ... بر کلیه کالاهای وارداتی ته‌لنجی و مازاد بر آن (100 درصد کالاها)
5. ممنوعیت خروج کالای ته‌لنجی از استان بدون پرداخت عوارض گمرکی و تشدید اقدامات کنترلی و انتظامی در گلوگاه‌ها
6. اجرایی نمودن موضوع برقراری بیمه ملوانان و تدوین شکل خاصی از قرارداد میان صاحبان شناور و ملوان از طریق همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی استان به گونه‌ای که سازوکار نظارتی و ضمانت اجرای قرارداد نیز تدبیر شده باشد.
7. ایجاد رونق اقتصاد بازار و بهسازی و بهبود شرایط زیرساختی بنادر و اسکله های شهرهای بندری و دفاتر گمرکی استان در مسیر اجرای طرح
باتوجه به نهادینه شدن بحث کالای ته‌لنجی در مناطق ساحلی و تبدیل آن به یک عادت فرهنگی و اقتصادی به نظر می‌رسد که اعمال برخی محدودیت ها در ترخیص کالای ته لنجی، اعتراض برخی اقشار در شهرستان‌های ساحلی بویژه در میان اقشار مختلف ملوانان و لنجداران و به طبع آن تعطیلی بازار برخی از شهرستان‌ها نیز ایجاد شده بود که تلاش شد تا با نگاهی فراگیر به مسأله و لحاظ نمودن بهبود وضعیت معیشت  مردم منطقه در فرایند سیاستگذاری و همچنین تکامل تدریجی اجرای طرح، این نگرانی‌ها نیز کاهش و رفع شود.