قاچاق کالا در پاکستان

اقتصاد پنهان-برآوردهای صورت گرفته نشان می دهد که میزان زیان مالی حکومت پاکستان از قاچاق کالا در هر سال ۲.۶۳ میلیارد دلار است.

به گزارش اقتصاد پنهان، برآوردهای صورت گرفته نشان می دهد که میزان زیان مالی حکومت پاکستان از قاچاق کالا در هر سال 2.63 میلیارد دلار است.

این میزان از حجم قاچاق که حاصل بررسی اقلام یازده گانه کالاهایی مانند چای، سیگار، تلویزیون، پوشاک، تلفن همراه، گازوئیل، پلاستیک، قطعات خودرو، وسایل نقلیه، لاستیک و ورق فولاد است تقریبا 3.88 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد.بررسی های انجام گرفته نشان می دهد که 59 درصد تقاضای بازار داخلی این کشور به گوشی های همراه از ‌طریق قاچاق تأمین می شود. تجارت قاچاق 4.4 میلیارد دلاری گوشی تلفن همراه که زیانی برابر 1.1 میلیارد دلار به منابع درآمدی دولت وارد می سازد، در رأس 11 کالای مهم مورد تجارت قاچاق در پاکستان قرار دارد.

دومین کالای هدف تجارت قاچاق، گازوئیل است که حجم تجارتی برابر با 2.7 میلیارد دلار را به خود اختصاص داده و زیان مالی دولت از قِبل آن، 874 میلیون دلار بوده است.

23 درصد گازوئیل مصرفی در پاکستان به‌طریق قاچاق تأمین می‌شود. محصولات پلاستیکی سومین رتبه را دارند که 222 میلیون دلار زیان مالی تجارت قاچاق آنهاست و 11 درصد تقاضای داخلی را پوشش می دهند.

سایر موارد یازده گانه از اقلام قاچاق و سهم قاچاق از تقاضای بازار در هرکدام در شکل زیر به‌خوبی نمایان است.

همانگونه که در فوق نیز بیان شد، میزان زیان دولت پاکستان از بابت قاچاق اقلام یازده گانه فوق برابر 3.88 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور و معادل 9.46 درصد کل مالیات های وصولی بوده است. وجود قوانین مبهم تجاری، تفاوت قیمت ناشی از وجود تعرفه و همچنین پیچیدگی مقررات و دامنه عریض و طویل آن، بوروکراسی و سیستم اداری ناکارآمد، ضعف در تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و فقدان نظارت و کنترل های لازم گمرکی از جمله مهم ترین علل توسل به قاچاق در پاکستان می باشد.