مرزنشینان استان اردبیل ۳۱ میلیون دلار معافیت گمرکی دارند

اقتصاد پنهان-مدیرکل امنیتی انتظامی استانداری و دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اردبیل در جلسه کمیسیون شهرستان مشکین شهر از معافیت ۳۱ میلیون دلاری مرزنشینان این استان خبر داد.

به گزارش اقتصاد پنهان، احمد عظیمی، در تشریح این خبر گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته تعاونی‌های مرزنشینان استان با استفاده از شگردهای مختلف، ساکنین مناطق مرزی را از این امتیاز بی‌بهره کرده و سودهای کلانی برده‌اند.
دبیر کمیسیون استان با بیان اینکه تعاونی‌های مرزنشینان، مجاز به وارد کردن 71 قلم کالا هستند گفت: در سال گذشته از حدود 10 هزار تن برنج وارداتی از محل سهم مرزنشینان، حتی یک کیلوگرم در بین اعضای این تعاونی‌ها توزیع نشده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در سال‌های اخیر مافیای تهیه و توزیع عرضه سموم کشاورزی در شهرستان مشگین‌شهر نیز موجب از بین رفتن بخش وسیعی از مزارع و باغات این منطقه شدند که باید در این زمینه چاره اندیشی شود.
وی همچنین از تعطیلی و پلمپ مراکز عرضه پوشاک دست دوم خارجی(تاناکورا) خبر داد و گفت: تا پایان خردادماه تمام این مراکز در استان اردبیل تعطیل می‌شوند.
وی با بیان اینکه بیشترین آسیب در حوزه سلامت استان مربوط به عطاری‌ها است خواستار نظارت بیشتر دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بر نحوه فعالیت عطاری‌ها شد.
فرماندار مشگین‌شهر نیز در این جلسه با تقدیر از اعضای کمیسیون شهرستان گفت: پرونده‌های مربوط به توزیع غیر مجاز و خارج از شبکه عرضه سموم کشاورزی و آرد خام  در منطقه دردست بررسی است.
وی با بیان اینکه استفاده از فرایند نسخه نویسی در تجویز سموم کشاورزی موجب کاهش آسیب های ناشی از نحوه استفاده و نوع سموم خواهد شد از برنامه‌ریزی برای عرضه سموم کشاورزی با نسخه گیاه پزشکان و کارشناسان کشاورزی در شهرستان مشکین‌شهر خبر داد.