رییس سازمان صنعت معدن و تجارت گلستان:

برخورد جدی با توزیع و فروش کالای قاچاق در استان گلستان

اقتصاد پنهان- رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان گلستان گفت: با احتساب جرم بودن فروش کالای قاچاق، برخورد با اصناف متخلف به صورت جدی در دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان قرار گرفته است.

به گزارش اقتصاد پنهان، حسینقلی قوانلو با اشاره به اینکه کشور ما یکی از بزرگترین بازارهای کالای قاچاق در منطقه است، اظهارکرد: تا سال 93 حدود 35 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شد که در سال 94 ورود کالای قاچاق 30 درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: کاهش ورود هر یک میلیارد دلار کالای قاچاق معادل ایجاد 100 هزار شغل در کشور است و اگر بتوانیم جلوی ورود این کالاها را به کشور بگیریم جوانان بسیاری در کشور می‌توانند وارد بازار کار شوند.

قوانلو تاکید کرد: البته این موضوع نمی تواند یک یا 2 ساله انجام شود ولی برنامه‌های فرهنگی و برنامه‌هایی برای برخورد با کالای قاچاق در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: اگر میزان تقاضا برای خرید کالای قاچاق کاهش پیدا کند به همان میزان نیز ورود کالای قاچاق در کشور کاهش پیدا خواهد کرد.

رییس سازمان صنعت معدن و تجارت گلستان گفت: برخورد با توزیع کالای قاچاق را به صورت جدی دنبال می‌کنیم و برای اطلاع رسانی به واحدهای صنفی، چندین ماه به این واحدها فرصت داده شده و طی چند مرحله اطلاع رسانی انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه برخورد با قاچاق کالا یکی از عوامل مأثر در رونق بازار داخلی است، تصریح کرد: متاسفانه 80 درصد گوشی‌های موجود در بازار به صورت قاچاق وارد می‌شود و الویت این سازمان مبارزه با قاچاق کالاهایی از جمله تلفن همراه، لوازم یدکی، پتو، پوشاک و لوازم آرایشی و بهداشتی است .

قوانلو افزود: طبق مصوبه دولت فروش کالاهای قاچاق نیز جرم محسوب می‌شود و این موضوع در مبارزه با قاچاق کالا مؤثر خواهد بود.

وی با بیان اینکه بیشتر کالاهای قاچاق در داخل تولید می‌شود، گفت: بعد از پایان خرداد واحدهای صنفی متخلف، به تعزیرات حکومتی استان معرفی خواهند شد.