حجم اقتصاد غیررسمی در امارات

اقتصاد پنهان-بررسی‌های انجام گرفته، حجم اقتصاد غیررسمی و زیرزمینی امارات متحده عربی را ۱۰.۳۴ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور برآورد کرده‌اند.

امارات عربی متحده، اتحادی از هفت شیخ‌نشین کوچک به نام‌های ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، فجیره، راس‌الخیمه و ام‌القوین است.

مبارزه و نظارت بر پدیده قاچاق در این کشور بر عهده اداره گمرک فدرال امارات است. وظیفه گمرک فدرال امارات توسعه خط مشی‌ها و قوانین گمرک و نظارت بر اجرا و مشارکت موثر در حمایت از تجارت بین‌المللی و مبارزه با تقلب و قاچاق است. واقعیت آن است که قانون گمرکی امارات در واقع همان قانون مشترک گمرکی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است که می بایست به صورت مشترک در کشورهای عضو پیاده شود. هر چند ماده 142 این قانون مشخصا به مسئله قاچاق اشاره داشته است و موارد ذیل را در شمول قاچاق قرار داده است:

1 .انجام ندادن مراحل قانونی کالا در اولین دفتر گمرکی؛
2. طی نکردن مراحل قانونی کالا به داخل یا خارج کشور؛
3. تخلیه و یا بارگیری محموله‌های خلاف مقررات گمرک و یا تخلیه و بارگیری محموله‌های خارج از مرز دریایی گمرک؛
4. تخلیه یا بارگیری محموله هواپیما بطور غیرقانونی در خارج از فرودگاه‌های رسمی و یا حذف کالا در طول پرواز؛
5. اعلام نکردن کالاهای وارداتی صادراتی به دفتر گمرکی،از جمله کالاهای تجاری همراه با مسافر؛ عبور کالا از گمرک بدون اعلام آنها؛
6. کشف کالای اعلام نشده به دفتر گمرک، با پنهان کردن آنها در شکاف‌ها و یا فضاهای طراحی شده؛ افزایش، کاهش و یا تغییر در تعداد بسته‌های اعلام شده؛

لیکن به نظر می‌رسد آنچه که نگرانی بیشتری برای امارات فراهم آورده است بحث کالاهای جعلی و تقلبی است که بنا بر اخبار منتشر شده برای مبارزه با این فرایند قانون جدیدی نیز وضع شده است که جریمه 250 هزار درهمی برای کسانی که خرید و فروش کالای جعلی را انجام می دهند و همچنین جریمه 1 میلیون درهمی برای کسانی که خرید و فروش کالاهای جعلی در حوزه مواد غذایی و دارویی را انجام می دهند را مصوب کرده است.

در کنار این مسئله همچنین اتحادیه اروپا در گزارشاتی که در این ارتباط منتشر کرده است بیان داشته است که امارات جزء پنج کشور اول صادر کننده کالای جعلی به این کشور است و تقریبا 2.8 درصد از کالاهای جعلی کشف شده به این اتحادیه از امارات صادر شده است.
اگرچه آمارهای رسمی از وضعیت و حجم اقتصاد غیررسمی در امارت منتشر نشده است لیکن مقالات منتشر شده در این زمینه حجم اقتصاد غیر رسمی و زیرزمینی امارات متحده عربی را 10.34 درصد از GDP این کشور از سال 1991 تا 2010 برآورد کرده‌اند که اگر GDP این کشور را در این سال‌ها 40 میلیارد دلار در نظر بگیریم می‌توان گفت که حجم اقتصاد زیر زمینی این کشور تقریبا 4 میلیارد دلار خواهد بود.

در ذیل می توان  آمارهای برخی از کالاهای جعلی و تقلبی در  این کشور  در برخی حوزه ها را مشاهده کرد:

1. سیگار قاچاق، 350 میلیون دلار
2. سیگار تقلبی، 15.49 میلیون دلار
3. داروهای تقلبی، 1.3 میلیون دلار
4. مواد غذایی تقلبی، 9.5 میلیون دلار
5. محصولات خانگی جعلی، 3.4 میلیون دلار
6. نرم افزارهای تقلبی، 208 میلیون دلار
7. وسایل ارایشی جعلی، 37.7 میلیون دلار

در هر حال از نظر قانون مشترک گمرکی شورای همکاری خلیج فارس، قاچاق به تلاش برای آوردن کالا به داخل و یا خارج از کشور بصورت غیرقانونی و یا در خفا با نقض قوانین بدون پراخت مالیات قانونی گمرک، و یا برخلاف مفاد محدودیت‌های تعیین شده توسط قانون اطلاق می‌گردد.

کالا از طریق دریا، هوا یا زمین به کشور امارات وارد شده و عوارض گمرکی کالا، 5 درصد ارزش هزینه، بیمه و حمل و نقل (CIF) می‌باشد. برای اقلام غیرتجاری، به مسافر اجازه حمل چمدان‌های شخصی و هدایایی به ارزش 3000 درهم بدون پرداخت عوارض گمرک داده می‌شود و مسافران در صورت حمل پول نقد و یا چک مسافرتی به ارزش بیش از 40000 درهم یا معادل آن به ارز خارجی، باید مقدار و هدف واقعی خود را به ماموران گمرک با پرکردن فرم اظهارنامه اعلام نمایند.