تاثیر کوتاه مدت اجرای برجام بر قاچاق کالا

اقتصاد پنهان- برنامه جامع اقدام مشترک هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) از روز ۲۶ دی ماه ۱۳۹۴ وارد مرحله اجرایی خود شد. با توجه به قلمرو وظایف و مسئولیت، شاید اصلی‌ترین سؤالی که در این باره برای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مطرح بوده چنین باشد که تحولات پس از اجرای برجام چگونه و از چه جنبه‌هایی می‌تواند بازار قاچاق کالا را تحت تاثیر قرار دهد.

دورنمای برخی از متغیرهای تاثیرگذار  از جمله وضعیت تولید داخلی، تسهیل بازرگانی خارجی و وضعیت اشتغال که هر کدام جداگانه  در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته اند، می‌رساند که در دوره کوتاه‌مدت پس از اجرای برجام، به دلیل تضعیف برخی زمینه‌های قاچاق کالا و اشراف دوباره دولت بر وضعیت تجارت، باید انتظار کم‌رونق شدن بازار تجارت قاچاق را داشت.

فشارهای دوران تحریم در موارد بسیار، سر رشته بازرگانی خارجی را از کنترل و اداره دولت خارج ساخته و شرایطی را تحمیل کرده بود که دولت نیز به‌ناچار از سیاست‌های تجاری خود عدول کرده و ابتکار عمل دولت در به‌دست‌گرفتن اوضاع و هدایت آن به مسیر دلخواه از دست رود.

گزارش موجود تلاش دارد تا با رویکردی آینده پژوهانه مسئله قاچاق کالا را پس از اجرای برجام، مورد بررسی و کنکاش قرار دهد.
متن کامل گزارش راهبردی در اداره کل پژوهش ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز موجود بوده و در صورت نیاز، از طریق مکاتبه با این اداره کل، قابل دسترسی است.