نوسازی گمرکی گرجستان از طریق طرح مدیریت یکپارچه مرزی اتحادیه اروپا در قفقاز جنوبی

اقتصاد پنهان-گرجستان همواره تلاش داشته‌ تا به نحو احسن از ظرفیت های بین المللی برای نوسازی گمرکات خود استفاده نماید که در تازه‌ترین مورد آن می توان به دریافت اسکنر ۱.۵ میلیون دلاری از ظرف اتحادیه اروپا و برنامه توسعه سازمان ملل متحد اشاره داشت.

چگونگی ارتقاء و افزایش کارایی و کارآمدی گمرکات به عنوان نهادهای حاکمیت ملی کشورها همواره یکی از دغدغه‌های کشورهای پیشرفته و همچنین کشورهای در حال توسعه بوده است.

کشورهای مختلف در این راستا تلاش داشته‌اند تا معضلات و مشکلات موجود در این حوزه را به منظور کاهش فساد و افزایش ظرفیت‌های تجارت خارجی خود حل و فصل نمایند. مدرنیزاسیون گمرکی و به تبع آن افزایش ضریب و سرعت تجارت خارجی کشورها می‌تواند در بهبود تصویر یک کشور در میان سایر کشورها، افزایش جذابیت‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران، ایجاد و افزایش تمایلات دیگر کشورها برای انعقاد توافقات آزاد تجاری و افزایش حجم تجارت خارجی یک کشور بسیار مؤثر و کارآمد باشد. طبیعتا یکی از راه های مناسب رسیدن به این مهم استفاده از ظرفیت ها و کمک های بین‌المللی است.

جدیدترین مورد در این‌خصوص، طرح مدیریت یکپارچه مرزی در قفقاز جنوبی است که با حمایت اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد ارائه شده است.
گفتنی است گرجستان همواره تلاش داشته‌ تا به نحو احسن از چنین ظرفیت هایی برای نوسازی گمرکات خود استفاده نماید که در تازه‌ترین مورد آن می توان به دریافت اسکنر 1.5 میلیون دلاری از ظرف اتحادیه اروپا و برنامه توسعه سازمان ملل متحد اشاره داشت.

بر اساس گزارشات مختلف، یک اسکنر 1.5میلیون دلاری در گمرک Sadakhlo برای بهبود و ارتقاء امنیت و همچنین تسهیل عبور کالاها میان گرجستان و ارمنستان نصب خواهد شد. این اسکنر می تواند نقش مهمی در کشف و شناسایی محموله‌ها و همچنین شناسایی کالاهای غیرقانونی داشته باشد. اتحادیه اروپا و برنامه توسعه سازمان ملل متحد (UNDP) این تجهیزات را به عنوان بخشی از طرح بزرگ مدیریت یکپارچه مرزی در قفقاز جنوبی به این کشور اهدا کرده است.این پروژه که توسط نمایندگی اتحادیه اروپا در گرجستان و برنامه توسعه سازمان ملل متحد حمایت می شود می تواند گام مهمی در مبارزه با قاچاق و مسائل مرتبط با آن باشد و همچنین عبور و مرور افراد و کالاها را در مرزهای مشترک دو کشور گرجستان و ارمنستان تسهیل نماید.
گرجستان اعلام کرده تلاش دارد تا با مدرنیزه کردن فرایندهای گمرکی خود سه هدف «کاهش زمان ترخیص کالا»، «تقلیل و کاهش هزینه‌های ترخیص کالا» و «کاهش فساد و به حداقل رساندن نقش شاخص و عامل انسانی در فرایندهای بازرسی» را محقق نماید.