استاندار اردبیل تأکید کرد؛

پرداخت عوارض گمرکی برای خروج برنج و شکر از استان اردبیل

اقتصاد پنهان- استاندار اردبیل در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت برمبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گفت: با هدف برچیدن زمینه قاچاق سهمیه مرزنشینان به خارج از استان، از این پس خروج محموله‌های برنج و شکر تعاونی‌های مرزنشینان فقط با پرداخت عوارض گمرکی و حقوق دولتی آن امکان‌پذیر خواهد بود.

به گزارش اقتصاد پنهان، خدابخش در این باره افزود: بر اساس قانون تعاونی‌های مرزنشینان در مناطق مرزی فاقد بازارچه حق واردات برنج و شکر را ندارند، اما در این استان اردبیل به رغم تعطیلی بازارچه مرزی تعاونی‌ها برخلاف قانون به واردات خود ادامه می‌دهند.
رییس کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت  برمبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گفت: معافیت واردات کالا برای مرزنشینان شعاع 30 کیلومتری برای تـأمین بخشی از معیشت جامعه هدف، تعیین شده است؛ اما در این استان واسطه‌ها و تاجران بدون پرداخت عوارض گمرکی با خرید و فروش سهم معافیت قانونی مرزنشینان، سود سرشاری را از آن خود کرده و به مرزنشینان و دولت زیان وارد می‌کنند.
وی گفت: یا باید حق واردات تعاونی‌های مرزنشینان در مناطق فاقد بازارچه از سوی دولت حذف، یا با ساماندهی و کنترل دقیق فعالیت تعاونی‌ها از تضییع حقوق قانونی مرزنشینان و ایجاد رانت در استان جلوگیری شود.
خدابخش افزود: در حال حاضر تعاونی‌های مرزنشینان با وارد کردن برنج و شکر بیش از نیاز ساکنان مناطق مرزی، آنها را به خارج از استان قاچاق می‌کنند و مرزنشینان تنها 5 درصد از سهم قانونی معافیت خود را به دست می‌آورند و بقیه به جیب دلالان و تعاونی‌ها سرازیر می‌شود.
وی تصریح کرد: با هدف برچیدن زمینه قاچاق سهمیه مرزنشینان به خارج از استان، از این پس خروج محموله‌های برنج و شکر تعاونی‌های مرزنشینان فقط با پرداخت عوارض گمرکی و حقوق دولتی آن امکان‌پذیر خواهد بود.
استاندار اردبیل گفت: قانون معافیت گمرکی واردات کالا برای مرزنشینان، 71 قلم کالا را شامل می‌شود و لازم است به جای برنج و شکر که زمینه قاچاق آن توسط تعاونی‌های متخلف فراهم شده سایر کالاهای مورد نیاز ساکنان مناطق مرزی به استان وارد شود.
احمد عظیمی، مدیرکل امنیتی- انتظامی استانداری و دبیرکمیسیون استان نیز با اشاره به مسؤولیت سنگین دستگاه‌های عضو کمیسیون در سال جدید گفت: هر چند میزان قاچاق در استان اردبیل نسبت به بسیاری از استان‌ها کم‌تر است اما وجود هر سه قسم از قاچاق از کالاهای ممنوعه، مجاز و مجاز مشروط در این استان  مقابله با این معضل را ضرورت می‌بخشد.
عظیمی اظهار کرد: تکرار تخلف تعاونی‌های مرزنشینان در سایر استان‌ها و تداوم  تخلفات در این استان نمی‌تواند جرم محرز تعاونی‌های مرزنشینان اردبیل را توجیه کند و لازم است سهم قانونی مرزنشینان و همچنین واردات کالا از سوی تعاونی‌ها به دقت بررسی و کنترل شود.