امام جمعه اردبیل:

قاچاق، مشاغل داخلی را به تعطیلی می کشاند

اقتصاد پنهان- امام جمعه و نماینده استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری، در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته بر ضرورت مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید کرد.

به گزارش اقصاد پنهان، آیت‌الله سید حسن عاملی ضمن تبیین منزلت کارگر در جامعه اسلامی گفت: با ترفیع جایگاه اجتماعی کارگر و بازنگری در روابط بین کارگر و کارفرما، اصلاح ساختار اقتصادی جامعه امکان پذیر خواهد بود. اگر این ساختار درست نباشد امنیت شغلی کارگر در جامعه به خطر می‌افتد.

امام جمعه اردبیل با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار کارگران خاطرنشان کرد: اقتدار اقتصادی وقتی حاصل می‌شود که استفاده از کالای تولید داخل به یک ارزش مقدس مبدل شود، در چنین صورتی مشکل بیکاری جوانان هم از بین می‌رود و عزت آن‌ها حفظ می شود. آیا این کار مقدس نیست؟! در این مورد هم ملت وظیفه دارد و هم دولت. وظیفه ملت این است که استفاده از کالای داخلی را ارزش بداند و دولت هم باید با اعمال حاکمیت جلوی واردات بی‌رویه را بگیرد.

آیت‌الله سید حسن عاملی در بخش دیگری از سخنان خود به  موضوع قاچاق کالا و ارز پرداخت و گفت: مورد دوم موضوع قاچاق کالا است. در قاچاق حقوق دولتی ضایع می‌شود چون عوارض گمرک را پرداخت نمی‌کنند. پدیده قاچاق باعث به وجود آمدن اختلاف طبقاتی از راه ثروت‌های بادآورده خواهد شد و تولید داخلی را ویران خواهد کرد. با اشتغال به قاچاق برای کشورهای دیگر ایجاد اشتغال می‌کنیم و شغل‌های داخلی تعطیل خواهد شد. به فرموده رهبر معظم انقلاب باید برای مقابله با قاچاق قوی‌ترین افراد را مأمور کرد و با قدرت با قاچاقچی ها برخورد شود و این امر یکی از حساس‌ترین مسائل کشور است.